Ауыспалы металдар, периодтық жүйеде орналасуы. Атом және иондардың электронды-графикалық формулары. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Пәні: Химия Сабақ жоспары | ||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Кәсіби даму мақсатының тақырыбы: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ауыспалы металдар, периодтық жүйеде орналасуы. Атом және иондардың электронды-графикалық формулары | |||||||
|
| |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.1.21 Ti-Си атомдарының электронды құрылысы негізінде қандай металдар өтпелі металл екенін түсіндіру; 11.2.1.22 өтпелі элементтер тотығудың ауыспалы дәрежесін көрсетеді; | |||||||
Сабақ мақсаттары | -Ауыспалы элементтердің периодтық жүйеде орналасуын білу және олардың атомдарының және иондардың электрондық конфигурацияларын жаза алу. Ауыспалы элементтердің тотығудың ауыспалы дәрежесін көрсете алу . | |||||||
Жетістік критерийлері | Барлық оқушылар: -айнымалы металдарды электронды-графикалық формуларын жаза алады, неліктен ауыспалы металдарға жататының түсіндіре алады Көпшілік оқушылар: Ионның электронды конфигурацияларын жаза алады Кейбір оқушылар: Айнымалы металдарды ерекше қасиеттерін басқа топ элементер мен қасиеттерін салыстыра алады | |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жаңа лексиканы өздерінің оны түсінгенін көрсету үшін дұрыс пайдалануға қабілетті Пәнге қатысты лексика және терминология: Ауыспалы металдар - transition metals Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер ауыспалы металдарға жатады ......... , себебі ............ ауыспалы металдардың тотығу дәрежелері .................................. Скандий мен мырыш ауыспалы металдарға жатпайды, себебі ..............
| |||||||
Құндылықтарды дамыту | Нақтылық, шынайылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық Сабақ барысында мектеп құндылықтары жүйелі түрде енгізіледі. Ол сабақтың ажырамас бөлігі болып саналады. Мысалы: Ашықтық. Оқушылар үшін ақпарат көзі ашық болып табылады. Олар өздерінің білгендерін өзге құрбыларымен де бөлісіп отырады. Ынтымақтастық. Сабақ барысында топтық жұмысты орындағанда, берілген тапсырмаларды орындағанда олардың ынтымақтаса жұмыс істеуі маңызды. Өмір бойы білім алу. Оқушылардан бүгінгі сабақтан алған білімдерін өмірде де қолдану мүмкіндігі айтылып өтіледі. Мысалы күнделікті қолданылатын металдан жасалатын заттар туралы айтылады. Әсіресе сырты мырышпен қапталған металл бұйымдарының көп екендігіне назар аударылады. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика және т.б. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power point | |||||||
Бастапқы білім | Барлық алдындағы бөлімдер кейбір мәнге ие Иондардың түзілуі (8.1B) Тотығу және тотықсыздану(10.1B) |
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 1-2 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ мақсатын айқындау, оқушылар сабақ мақсатын өздері қояды. Сұрақ: Ауыспалы металдарды периодтық кестедегі орны бойынша сипаттаңыздар. | Презентация 1-6 слайд | |||||
Сабақтың ортасы 3-10 мин 11-20 мин
21-30 мин 31-36 мин | Топтық жұмыс (уақытты ұтымды пайдалану үшін, әр топқа элементтерді бөліп беруге болады) Тапсырма: Периодтық кестедегі 4 период реттік нөмірі 30 элементке дейін электронды-графикалық формулаларын жазыңыздар және ұсастығымен айырмашылықтарын айқынданыздар. Оқушылар скандий- цинк аралығында элементтердің электронды-графикалық формуласын жазады. Өзара бағалау (21 слайд) Хроммен, мыстағы ерекшілігіне мән беру қажет. Сұрақ: Ауыспалы металдардың типтік металдармен салыстырғанда құрылысында қандай айырмашылықтар бар? Жеке жұмыс. 1 қосымша (23слайд) Өзін-өзі бағалау. Ауыспалы металл дегеніміз толық толтырылмаған d-орбиталдары бар бір немесе бірнеше тұрақты иондарды құрайтын металл. Сұрақ: Жоғарыда жазған барлық элементер ауыспалы металдарға жатады ма? Жауабыңызды түсіндіріңіз Жұптық жұмыс. Тапсырма. 2 қосымша (28 слайд) Жауптарды тексеру (29 слайд) Металдық байланыс, кристалдық тор, физикалық қасиеттері еске түсіру Мұңалімнің түсіндіруі. ауыспалы металдардың физикалық қасиеттері. (32 слайд) 1-топ сілтілік металдар мен ауыспалы металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттеріне қарай жіктеңіздер 3 қосымша | 8-21 слайд 30-31 слайд 34-35 слайд | |||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма: Ауыспалы металдардың қасиеттерін оқып келу, пайдалану салаларын зерттеу | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Барлық оқушылар: -айнымалы металдарды электронды-графикалық формуларын жаза алады, неліктен ауыспалы металдарға жататының түсіндіре алады Көпшілік оқушылар: Ионның электронды конфигурацияларын жаза алады Кейбір оқушылар: Айнымалы металдарды ерекше қасиеттерін басқа топ элементер мен қасиеттерін салыстыра алады | Ой талқылар кезінде жауап беруіне; Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы. | партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қосымша1
Қосымша 2
Қосымша 3
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?