Химиялық өндірістің ғылыми принциптері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4A Металл өндірісі (ЖМБ) | Мектеп: | |||
Күні : | Мұғалімнің ат-жөні: | |||
Сыныбы: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы | Химиялық өндірістің ғылыми принциптері 1 сағ | |||
Оқу мақсаты | 11.2.3.7 Химиялық өндірістің жалпы ғылыми принциптерін атау | |||
Сабақтың мақсаты | - ұғымдарды сипаттау: химия өнеркәсібі, химиялық технология; - химиялық өндірістің ғылыми принциптерін түсіндіру; - Қазақстан Республикасындағы химия өнеркәсібінің негізгі өндірістерін салыстыру | |||
Бағалау критерийлері Дағдылар: Білу Қолдану | Оқушылар біледі:- химиялық реакцияларды жүргізу үшін қолайлы жағдай жасау принциптерін;- шикізатты толық және кешенді пайдалану принципін;- пайдалану принципі домна пешінің құрылымын біледі;- үздіксіздік қағидасы;- қоршаған ортаны және адамдарды қорғау | |||
Тілдік мақсат | Оқушылар сыныпта өз бақылаулары туралы айтып, болжам жасай алады. Лексика және терминология үздіксіздік қағидасы, қарама-қарсы, жабдық, шикізат, қалдықтарды жою, оңтайлы жағдайлар Диалогқа / жазуға арналған пайдалы фразалар сериясы (кен атауы) құрамында ең жоғары / ең төмен фракция (металл) бар ... шикізатты өңдеуге және қалдықтарды жоюға, сонымен қатар .... өнімді алудың барлық кезеңдері .. | |||
Құндылықтар | Сыйластық; Ынтымақтастық; Ашықтық; Еңбек және шығармашылық; Өмір бойы білім алу. | |||
Пәнаралық байланыс | Физика | |||
Ход урока | ||||
Сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 1-5 мин | Оқушылармен амандасу. Үй тапсырмасын тексеру | |||
Сабақтың ортасы 5-15 мин 15- 20 мин 20-35 мин 35-40 мин | Оқушылардың өз беттерімен тақырып пен оқу мақсатын анықтаулары үшін презентация арқылы аммиак өндірісі мен күкірт қышқылы өндірісінің схемасын көрсету. Оқушыларға өткен білімдерін қолданып, бұл екі өндіріске қарай отырып, келесі сұрақтарға жауап берулерін сұрау? Жауапты жұбымен талқылап дәптерлеріне жазу: Тапсырма. Ең аз шығынмен ең жоғары шығымдылықты алу үшін кез-келген химиялық өндіріс ғылыми принциптерге негізделген. Ол үшін не керек? Жауаптарыңызды беруде аммиак және күкірт қышқылы өндірісінде алған білімдеріңізге сүйенуге болады. Жауапты талқылауға 5 минут, ал талқылауға 5 минут беріледі Жұптардың жауабын тыңдап, сыныпта бірінің жауабын –бірі толықтырып, талқылау жүргізу нәтижесінде бүгінгі күннің тақырыбы мен оқу мақсаты анықталады. Оқушылардың жауаптарынан соң, химиялық өндірістің негізгі ғылыми жалпы принциптерін бірге тұжырымдап, презентация арқылы таныстыру: 1) Химиялық реакциялар үшін оңтайлы жағдай жасау 2) Шикізатты толық және кешенді пайдалану 3) Химиялық реакциялардың жылуын пайдалану 4) Үздіксіздік принципі 5) Қоршаған ортаны және адамдарды қорғау Топтық жұмысты ұйымдастыру. Тапсырма. Темір мен болат өндірісінің мысалын қолдана отырып, өндірістің негізгі принциптерін анықтап, оны түсіндіріңіз. Осы мәселеге салыстырмалы сипаттама беріңіз. Оқушыларға 7 минут уақыт беріледі. Берілген ресурсқа кіріп, дескриптор бойынша постер дайындайды. Топтар бірін-бірі дескриптор бойынша бағалауға 3 минут беріледі. Оқушыларға қажет болған жағдайда өндіріс суретін салуға уақыт жібермеу үшін, мұғалім дайын суретті шығарып беруге болады. Дискрипторлар
Қалыптасырушы бағалау Бүгінгі сабақ бойынша дұрыс/ бұрыс тұжырымдарға жауап беріп, мұғалімге тапсырады | Слайд презентации Презентация Видео: Металлургия. Өндірістің принциптері. шойын, болат өндірісі қосымша |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?