Масса, молярлық масса және зат мөлшері арасындағы байланыс. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Мектеп: НЗМ ФМБ Семей қаласы

Күні:

Мұғалімнің А.Ә.Т:

Сыныбы: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Масса, молярлық масса және зат мөлшері арасындағы байланыс

Оқу мақсаты:

8.1.1.3 -масса, зат мөлшері және құрылымдық бөлшектер санын есептеу

Сабақтың мақсаты

Масса, молярлық масса және зат мөлшері арасындағы өзара байланысты түсіну, құрылымдық бөлшектер санын, молярлық массаны, зат мөлшерін және массаны есептеу дағдыларын қалыптастыру.

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

сұрақ қойып және жауап бере алады.

Пән бойынша Лексика мен терминология:

моль, молярлық (= 'мольге), масса, темір, күкірт, реагенттер, атомдар

артығы(қалғаны) ..

өлшеу ..

Диалог пен жазба үшін пайдалы фразалар жинағы:

Ештеңе артық қалмағанына қалай көз жеткізе аламыз?

Егер біз х қоссақ, онда тең массаны аламыз.

Коэффициент … тең.

Қанша х атомдар қажет?

Бізге Х-тің n атомдары қажет, себебі …

…сан тең бе?

Бағалау критерийі

Білу және қолдану

масса, молярлық масса және зат мөлшері арасындағы байланысты негіге ала отырып, есептеулерді дұрыс жүргізеді;

«өлшеу арқылы есептеу» қағидасын біледі

Дескриптор

- моль санын есептей алады;

- заттың мөлшерін таба алады;

- зат массасын есептейді;

Алғашқы білім:

Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. Заттың молярлық массасы

Құндылықтармен байланыс

  • Өмір бойы оқу
  • Ынтымақтастық
  • Жауапкершілік

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)

Ресурстар

Басы

1-6 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Ой қозғау:

     

Формулалар нені көрсетеді, нелердің арасындағы байланысты сипаттайды?

Бүгінгі сабақтың тақырыбы қалай болады?

Сабақ мақсаты неде?

Оқушылардың жауаптарынан кейін сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары нақтыланады.

Слайд 1-2

Ортасы

7-17 мин

18-29 мин

30-35 мин

Білімді жаңғырту

Тапсырма №1 )

1. Н2SO4 мольдік массасын есептеңіз.

2. 2,5 моль Н2SO4 масссын анықтаңыз.

(жұп арасында өзара бағалау жүргізіледі)

Оқушыларды топқа бөлу: масса, молярлық масса, зат мөлшері.

(Оқушылар таратылған кеспе қағаздарды сәйкестендіру арқылы топқа бөлінеді)

Тапсырма №2 (G)

Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды, дұрыс жауаптары арқылы әр топ өздерін бағалайды)

Масса, молярлық масса және зат мөлшері арасындағы байланыс

Тапсырма №3 (G), (f)

Қалыптастырушы бағалау

Оқу мақсаты:

- масса, зат мөлшері және құрылымдық бөлшектер санын есептеу

Дағдылар:

Дескрипторлар

Түсіну

Білу

Қолдану

-масса және зат мөлшері арасындағы өзара байланысты формула арқылы көрсете алады

-заттың мөлшері арқылы массаны анықтайды

-белгілі зат мөлшері арқылы әр элементтің атом санын есептейді

Топ арасында өзара бағалау

Бекіту

True / False

1.Зат мөлшері – физикалық шама (True)

2.Зат мөлшері мольмен өрнектеледі (True)

3.Заттар өзара әртүрлі қатынаста әрекеттеседі (False)

4.Бір моль суда да, 1 моль темірде де бөлшектер саны бірдей (True)

5.Авогадро саны жер бетіндегі барлық адамдардың шашының санынан де көп (True)

6. Әрбір заттың молінің массасы тұрақты шама емес (False)

7.Алюминийдің 4 атомы мен оттектің 3 молекуласы әрекеттесіп, алюминий оксидінің 4 молекуласын түзеді (False)

8.А.Авогадро XVIII ғасырда өмір сүрген ағылшын ғалымы (False)

9.Молярлық масса зат массасының оның мөлшеріне қатынасы (True)

10.Зат массасы молярлық массаның зат мөлшеріне қатынасы (False)

Слайд №3-4

Таратпа материал

Слайд № 5-6

Соңы

36-40 мин

Үйге тапсырма: есептер шығару

Рефлексия

Рефлексия

Иық тірескен шеңберлер

Оқушылар шеңберге бір-бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде тұрып, сабақ туралы өз пікірлерін келтіреді. Мұғалімнің де бұл шеңберден орын алғаны дұрыс.

Слайд №7

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен

байланыс

Барлық оқушылар молярлық массаны, зат мөлшерін есептеуді біледі.

Оқушылардың көпшілігі масса, зат мөлшері, молярлық масса арасындағы өзара байланысты түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар «өлшеу арқылы есептеу» қағидасын көрсете алады және оны есептеу үшін қолдана біледі.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:

W = сыныппен жұмыс P = жұптық жұмыс E = оқушы эксперименті

G = топтық жұмыс I = жеке жұмыс D = мұғалім көрсетілімі

f = бағалау  = қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру