Гаметогенез. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 11.2 В Координация және реттелу Күні: Сынып: 11 | Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ НЗМ Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Гаметогенез | |||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 11.2.1.1 адамның гаметогенезін зерттеу | |||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар адамның гаметогенезін сипаттайды | |||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар адамның гаметогенезін сипаттайды (айтылым дағдылары) Пәндік лексика және терминология:
| |||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық:
Патриотизм және азаматтық борыш:
Өмір бойы оқу:
| |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Цитология | |||||||||||||||||||
АКТ дағдылары | Интернет көздерін пайдалану, ноутбук | |||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Жыныстық көбею: 7 және 10-сынып; Жасушалық цикл: 9 және 10-сынып; Митоз және мейоз: 9 және 10-сынып | |||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-1 мин | Сабақты ұйымдастыру
| |||||||||||||||||||
2-4 мин | Ой қозғау Миға шабуыл Әйел адамдардың ер адамдардан қандай ерекшеліктері бар? Оқушылар жұппен ойластырып, өз ойларын айту арқылы сабақтың тақырыбына шығады. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды. (сабақтың мақсатын тақтаға жазып қоюға болады) Жаңа терминдермен үш тілде танысу | |||||||||||||||||||
5-10 мин | Ұғыну Фронталды сұрақтар қою арқылы алдыңғы білімді өзектілендіру
(жыныссыз көбею кезінде бір дарақ қатысады, жаңа пайда болған жасушалар аналық жасушасының генетикалық ақпаратының толық көшірмесін алады, ал жыныстық көбею кезінде екі ағза қатысады, олар екі гамета түзіп, екі ата-анасының генетикалық ақпаратын қамтамасыз етеді)
| Презентация | ||||||||||||||||||
11-13 мин | Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі (слайд бойынша) Көбею үдерісінің 3 кезеңнен, яғни гаметогенез, ұрықтану және ұрықтың дамуынан тұратынына айта отырып, гаметогенез ұғымына анықтама береді. | Презентация | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 14-25 мин | Жұппен жұмыс Activity 1: «Logical chain» Оқушылар оқулықты қолдана отырып, гаметогенездің сызбанұсқасын (алгоритмін) құрастырады: 1-нұсқадағы оқушы: Сперматогенез 2-нұсқадағы оқушы: Оогенез Дескриптор:
Өзара бағалау: «Алма» стратегиясы (жұптар бір-бірін дескрипторға сәйкес бүтін (толық түсінікті) және жарты (жартылай түсінікті) алма көрсету арқылы бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы | Презентация Д.Тейлор, Н.Грин, У.Стаут-3 том (76-82 бет) | ||||||||||||||||||
26-29 мин | «Гаметогенез» туралы бейнежазба ұсыну | ИТ | ||||||||||||||||||
30-37 мин | Сабақты бекіту Бекіту тапсырмаларын орындау (қалыптастырушы бағалау) | ҚБ парақшасы | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Кері байланыс. Бүгінгі сабақтың мақсатына жеттік пе? (сабақтың мақсатына оралу) Рефлексия. «Бағдаршам» Үй тапсырмасы. Сперматозоид пен жұмыртқа жасушаларының құрылысын салыстыру кестесін толтыру | Презентация | ||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||||||||||||
Көмек қажет еткен оқушыларға қолдау көрсету | Сұрақтарға берген жауаптары формативті бағалауды қамтиды | Биология кабинетінде жұмыс істеген кезде қауіпсіздік техникасы сақталады | ||||||||||||||||||
Рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? |
| |||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? | ||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру