Фотосинтездің жарық кезеңінде. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1В Қоректену | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Фотосинтездің жарық кезеңінде | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру | ||||||
Сабақ мақсаттары |
фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіре алады | ||||||
Бағалау критерийі |
| ||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар Фотосинтездің Жарық фазасының процестерін түсіндіру үшін тиісті терминологияны пайдалана алады. Пайдалы лексика және терминология: Хлоропласт, пластид, хлорофилл, каротеноид, пигмент, эукариоттық жасуша, фотосинтез, АТФ, НАДФ, сыртқы / ішкі / қос мембрана, строма, грана, тилакоидтар, ламелла, рибосома, крахмал түйіршіктері, электрохимиялық градиент, фотохимиялық эффект, жарық фазасы Диалог / хат үшін пайдалы сөз тіркесі: Фотосинтез процесі екі фазада өтеді … Фотосистема - бұл … АТФ-синтаза-бұл фермент, ол … Көмірқышқыл газ өсімдік жапырағының ішіне кіреді … | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Патриоттық сезімді дамыту. Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту, есте сақтау дағдысын қалыптастыру. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, жұптық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. | ||||||
Пәнаралықбайланыстар | Химия, физика. | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, флипчарт, ғаламтор, ноутбуктер | ||||||
Ұсынылатын бастапқы білім
| Қоректену : 7-10 сыныптар Тынысалу: 10 сынып | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-3 3-5мин 5-8 мин | 1.(К) ұйымдастыру сәті, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. (W) Оқушыларға фотосинтездің жарық кезеңіндегі негізгі үдерістерді түсіндіре отырып, анимация көрсетіңіз. Видео көрсетілгеннен кейін талдау жасау. | Фотосинтездің жарыққа тәуелді сатысы туралы 2 минуттық дауысты анимация: http://highered.mcgraw-hill.com/olcweb/cgi/pluginpop.cgi?it=swf::535::535::/sites/dl/free/0072437316/120072/bio13.swf::Photosynthetic%20Electron%20Transport%20and%20ATP%20Synthesis | |||||
Сабақтың ортасы (пайымдау) 8-15 миин 15-22мин 22-32 мин 32-38 | (T) Фотосинтездің жарық сатысында фотосинтездің алғашқы процестері жүреді: 1) күннің электромагниттік энергиясының сіңірілуі; 2) оның электрондық қозу энергиясы түрде пигмент құрылысында жинақталуы; 3) энергияның реакциялық орталыққа ауысуы; 4) реакциялық орталықтағы тотығу-тотықсыздану реакциялары. Осы үдерістер келесі сатыларды қамтиды: а) Тилакоид мембранасының құрамына енген хлорофиллдің ортасында магний атомы орналасады. Жарық кванты (фотоны) хлорофиллге түсіп, оған өз энергиясын береді. Нәтижесінде одан (магний атомының соңғы деңгейінен) жоғары энергиялы электрон үзіліп, «кетіріледі». Хлорофилл0 + hv (квант) ® хлорофилл+ + е–. б) Су молекуласы үнемі диссоциацияның тепе-теңдігінде болады. Н2О « Н+ + ОН–. в) Хлорофилден үзілген электрон сутек катионы үшін арналған. Алайда, электрон тилакоидтер мембранасында орналасқан электронтасымалдаушылардың тізбегі арқылы өтіп, энергиясын төмендеткен соң ғана онымен қосылады. Бөлінген энергия АТФ молекуласының синтезіне жұмсалынады, яғни АТФ-ң макроэргиялық байланыстарында жинақталады. г) Сутек катионы хлорофилден үзілген электронды қосып алып, реакцияға түсу қабілеті өте жоғары бөлшекке – атомарлық сутекке айналады. Н+ + е– ® Н0. д) Көмірсу молекуласының синтезіне тек атомарлық сутек қажет, сондықтан ол оны тасымалдайтын НАДФ-та (никотинамиддинуклеотидфосфат) сақталады. 2Н + НАДФ ® НАДФ . 2Н. е) Хлорофилл молекуласына тотықсыздануы қажет болғандықтан, ол бұны гидроксильдік топтың электроны есебінен орындайды. Бұл ретте энергиясы төмендеу электрон тартып алынады: ОН– – е– ® ОН0, ал гидроксильдік топ өте белсенді бөлшекке айналады. Осындай төрт белсенді бөлшек әрекеттесіп, оттек молекуласын және екі су молекуласын береді. 4ОН ® О2 + 2Н2О. (М) (G) (f) Оқушыларға фотосинтездің жарық кезеңіндегі үдерістерді үлгілеуді ұсыныңыз. Жұптық жұмыс. Қосымша 1 Жұптар жұмыстарын өзара бағалау жүргізулеріне болады. Оқушылардың: цитохромдар, фотожүйе, жарық акцепторы, протон сорғысы, протон градиенті, АТФ синтезі, фотофосфорлану және НАДФ сияқты терминдерді түсінуін қадағалаңыз. (G) (f) Оқушыларға фотосинтездің бұл жарық кезеңінде өтетін фотофосфорлану үдесіндегі химио-осмос реакциясының митохондриядағы тыныс алу кезіндегі электрондарды тасымалдау тізбегімен ұқсастығы және одан айырмашылығын талқылауды сұраңыз. Тапсырма 2
(І) (f) Оқушылардан фотосинтездің жарық кезеңіндегі үдерістер мен өтетін орындарын, реттілігін сәйкестендіруге арналған тапсырма орындауды тапсырыңыз. Жеке жұмыс. Қосымша 2 | ||||||
Сабақтың соңы (рефлексия) 39-40 мин. | Рефлексия. Үй тапсырмасы Циклдік және циклдік емес фотофосфорлануды салыстыру
| ||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||
Барлық оқушылар білетінболады: фотосинтездің жарық және қараңғы фаларарының этаптарын атай алады. Оқушылардың көпшілігі: Фотосинтез процесінің ферментерінің жұмысын түсіндіре алады Оқушылардың кейбіреуі: фотосинтез поцесіндегі электрон тасымалдау жүйесін түсіндіре алды Оқушыларға таратылатын материалдар, суреттер, оқу презентациясы түріндегі демеу көрсетіледі. Оқу компонентін визуализациялау оқыту мақсаттарына жетуге бағытталады. | (1) Тақырыпты меңгеруге үндеу барысында оқушыларда оқу құзыреттіліктерінің қалыптасуының деңгейіне қалыптастырушы бақылау. (2) Жұптық жұмыс барысында бағалау. |
| |||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. | ||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру