Фотофосфорлану. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспарының үлгісі

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Қоректену

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалім:

Сынып: 11

Қатыспағандар: қатысқандар:

Сабақтың тақырыбы

Фотофосфорлану.

Осы сабақта жететін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.2.2 – фотосинтездің жарық фазасында өтетін үдерістерді түсіндіру.

 Сабақтың типі

Жаңа материалды игеру.

 Сабақтың мақсаты

  • Өсімдіктерде фотофосфорлану үдерісін түсіндіру.
  • Циклді және циклдік емес фотофосфорлануды ажырату.

 Бағалау критерийлері

  • Өсімдіктердің фотофосфорлану үдерістерін сипаттайды.
  • Циклді және циклдік емес фотофосфорлануды салыстырады.

 Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

Хлоропласт, пластидтер, хлорофилл, каротиноид, пигмент, органелла, эукариотикалық жасуша, фотосинтез, АТФ, НАДФ, сыртқы/ ішкі/ортаңғы/ екқабатты мембрана, қабықша, строма, грана, тилакоидтер, таспа, рибосомалар, крахмал дәндері, электрохимиялық градиент, фотохимиялық эффект, жарық фазасы, қараңғы фазасы

өсімдік, жасуша, жарық, сіңіру, энергия, өту, оттек, су, көмірқышқыл газ.

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестер:

X қоршалған

X Ішіңде болады…

X әрбіреуі, Y құрайды, ……. атайды.

X Y реакция үшін спецификалық орын болады, Z-ке айналады.

В ходе протекания реакций X, внутри Y образуется….

 Құндылықтар

Қарым-қатынас – сыныпта ынтымақтастық атмосферасын туғызу арқылы.

Өмір бойы білім алу, тапсырмаларды сабақта орындау арқылы.

 ИКТ қолдану

Power Point презентациясынан ақпараттың оқылуы

 Пәнаралық байланыстар

Осы бөлім Жоғарғы мектептің оқу бағдарламасында қоректену бағытын аяқтайды, алайда оқушыларды алдағы биохимия, адам биологиясын, ботаниканы оқуға дайындайды. Осы бөлім бақша шаруашылығы және өсімдік өсіру шаруашылығымен байланыстырады.

Алдыңғы білімдер

Өсімдіктердің қоректенуі (7 сынып)

Сабақ барысы

Сабақтың этаптары

Жоспарланған қызмет түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 мин

Амандасу.

Сыныпта позитивті атмосфераны құру.

Білімді актуализациялау.

(К) Оқушыларды фотосинтездің жарық фазасын келесі сипаттамалар бойынша сипаттауды сұраңыз.

  • Өтетін орны.
  • Бастапқы өнімдер.
  • Соңғы өнімдер.

Оқушылар мүмкін жауаптары:

  • Хлоропласттарда, тилакоидтардың мембрасында.
  • Н2О, АДФ, хлорофилл,жарық энергия.
  • О2, АТФ, НАДФ.Н2

Дескрипторлар:

  • Фотосинтездің жарыққа тәуелді фазасын сипаттамалар бойынша сипаттайды.

Оқушылардың арасында өзара бағалау жүзеге асырылады.

(Т) Мұғалім сабақта фотофосфорлану жайлы материал болатынын ескеріп, сабақтың тақырыбын, мақсатын, және бағалау критерийлерін атайды.

Презентация

Сабақтың ортасы

6-8 мин

9-20 мин

21-26 мин

27-36 мин

(У) Мұғалім «фотофосфорлану» терминін анықтамасын көрсетеді.

Фотофосфорлану типтері:

  • Циклді емес
  • Циклді

(И) Циклді және циклді емес фотофосфорлануды салыстыру. Оқушылар мәтіндермен жұмыс жасайды. Қосымша №1.

Кестені толтыру. Қосымша № 2.

Дескрипторлар:

  • Электрон өту жолын көрсету.
  • Қатыстырылған фотожүйені көрсету.
  • Өнімдерді көрсету.
  • Оттектің рөлін көрсету.
  • Судың рөлін көрсету.
  • Үдерісі көп болатын, жануарлар тобын көрсету.

Оқушылар «циклді» және «циклді емес» фотофосфорланудың сызбасын пайдаланып, осы үдерістердің нәтижелерін талқылайды.

Бағалауды жүзеге асырады.

(Т) Мұғалім циклді емес фотофосфорланудың «Z сызбасын» пайдаланып, берілген ақпаратты түйіндеп оқушылардың жауаптарын реттейді.

Мүмкіндігінше оқушылар өздерінің кестелерін дұрыстап, дәптерге түртіп алынған ақпаратты түсіреді.

Жоғары интеллектуалды қажеттіліктері бар оқушыларға пластохинон, пластоцианин, цитохромді кешен терминдері енгзіледі.

Қосымша №1 тапсырмадағы сызбалармен жұмыс жасау үшін терминологиялық сөздік бар.

(ФБ)

Оқушыларды жұмыс парақтарын орындауды сұраңыз. Қосымша № 3.

Бағалауды мұғалім жүзеге асырады.

Оқушылар қатемен жұмыс жасайды.

Презентация

Презентация

Сабақтың соңы

37-40 мин

Сұрақтар бойынша кері байланыс беру.

Сұрақтарға жауап беріңіз. Жауаптарды стикерлерге жазыңыз. Жауаптарыңызбен бөлісе аласыз.

-Мен нені білдім?

-Мен үшін қандай заттар қызықты болды?

-Қандай заттар түсініксіз болды?

ДифференциалдыоқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілет іжоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

БағалауОқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Топтарға дайындалған дифференцияланған тапсырмалар. Оқушыларды көп сөйлеуге бағыттау.

Оқушылар бір-бірін бағалайды, жұптасып бағалау жұмысы.

Мұғалімнің бағалауы.

Сабақ барысында ауызша формативті бағалау жұмысы жүргізіледі.

Қауіпсіздік ережелері.

Сабақта физминутканы қолдану.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу