Тұқымқуалайтын өзгергіш пен эволюция. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Тарау 10.3С Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі ағзалардың алуантүрлілігі | Мектеп: Семей қаласындағы ФМБ «Назарбаев Зияткерлік мектебі» филиалы ДББҰ «Назарбаев Зияткерлік мектебі» | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы: Тұқымқуалайтын өзгергіш пен эволюция | |||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме) | 10.2.6.1 тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру | ||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: генетика, эволюция, түр өзгергітік, тұқым қуалау, генотип, фенотип, хромосома, ген, мутация, миграция, адаптация, табиғи сұрыпталу, адаптация\бейімделу,тіршілік үшін күрес, ген дрейфі,популяциялық толқын, қоршаған орта. Диалог құруға / жазылымға қажеттісөздер топтамасы: эволюциялық өзгеріске алып келетін .............................. мутация ол - ............................................., Тіршілік үшін күрес дегеніміз - ....................................................... Табиғи сұрыпталуға ............................................... жатады | ||||||
Құндылықтарды дамыту | Оқушылар бір – бірінің ойындарын тыңдап, өзара сыйластықты көрсетеді. Оқушалар бір-бірін әділ бағалайды Оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдап, жалпы қорытынды жасай отыра, кері байланыс жасай алады | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих – адам эволюциясы | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқу үрдісін активтендіру үшін интерактивті тақталарды пайдалану; Берілгенсілтемелерді пайдаланып, ақпараттарды талдайды және сараптайды. Оқушылар бейнежазбаны желі арқылы іздеп қорғай алады | ||||||
Бастапқы білім | Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары – 8, 9 сыныптар. Селекция негіздері және эволюциялық даму – 9 сынып. | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-5 мин | (Ұ) 9 сынып бойынша тақырыпты еске түсіріп, талдау
| презентация | |||||
Сабақтыңортасы 5-10 мин 10-15 мин 15-30 мин 30-43 мин | (Т) Оқушыларға тірі ағзаларды эволюциялық өзгеріске алып келетін мысалдардан өзгергіштік түрлерін таңдап,аргумент келтіруді ұсыну. (М) Оқушыларға тұқымқуалаушылық өзгергіштігі эволюцияның факторының бірі ретінде қысқаша түсіндіру. (Т) «ДЖИГСО» стратегиясы арқылы «Тұқымқуалайтын өзгергіштік механизмдері» тақырыбын талдайды. Сыныпты негізгі 5 топқа бөлу, барлық топқа бірдей кілтті сөздерді беру Кілтті сөздер: мутация, миграция, гендер дрейфі, табиғи сұрыпталу, тіршілік үшін күрес әр топ өзара бірнеше топтарға бөлу үшін (А,B,C,D.E – топтары) оқушыларға А,B,C,D.E карточкаларың тарату A топ – берілген кілтті сөздерді қолданып блок схема жасап қорғайды B топ – берілген кілтті сөздерді қолданып көп дұрыс жауапты таңдауды қажет ететін тапсырмалар жасап, қорғайды C топ – берілген кілтті сөздерді қолданып суретті постер жасайды D топ – берілген кілтті сөздерді қолданып ребус/ сөзжұмбақ жасап, қорғайды E топ - берілген кілтті сөздерді пайдаланып бағалау критерийін жасап, бағалайды Оқушылар өз жұмыстарын тақталарға іліп қояды да, станция арқылы бір бірінің жұмысын қарастырып кері байланыс жасайды, қажетті ақпаратты дәптерге жазып отырады, ал Е тобы барлық жұмыстарды өздері жасаған бағалау критерийлері бойынша әр топты бағалайды | Презентация схема Презентация Презентайия ноутбуктер қосымша ресурстар мәтін кітаппен жұмыс – 10 сынып Жалпы биология 9-шы тарау Өзгергіштіктің негізгі заңдылықтары 286-311 беттер Т.Қасымова К. Мұхамбетжанов маркерлер А3 қағазы карточкалар Ұсыныс топтарды оқушылардың қабілетіне қарай бөлуге болады https://bilimland.kz/kk#lesson=12857 https://bilimland.kz/kk#lesson=12856 https://bilimland.kz/kk#lesson=12855 https://bilimland.kz/kk#lesson=12858 https://bilimland.kz/kk#lesson=12854 https://twig-bilim.kz/kz/learning-materials/adaptation-and-evolution-adaptation/149 дәптер, стикерлер, қаламдар | |||||
Сабақтың соңы 43-45 мин | Әр топ А,B,C,D өз бағаларын қысқаша талдайды | А5 топтын бағалау критерйлері | |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Сабақ бойы кіріспе, негізгі, бағыттаушы сұрақтар арқылы Қабілетті жоғары оқушылар топқа бөлгенде өздерін көшбасшы ретінде топты басқарып, міндеттерге бөледі Сыныпта ой толғау арқылы оқушылардын сыни тұрғыда ойлау деңгейлдерін қарастыру Оқушыларда қабілетіне қарай бөлу арқылы дифференциация жүргізу | Өзін – өзі және бір-бірін бағалау кері байланыс жасау арқылы | Осы сабақ жоспарында зертханалық және практикалық жұмыстар жоқ | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру