Су мөлшерін реттеу. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ бөлім : 10.2 С Бөліп шығару | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
СЫНЫП: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Су мөлшерін реттеу | ||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 10.1.5.2 су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) рөлін түсіндіру | ||||||||||||
Сабақтың мақсаты | AДГ ағзадағы судың деңгейіне әсерін сипаттау. | ||||||||||||
Бағалау критерийлер |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар АДГ осморегуляциядағы рөлін тиісті терминологияны пайдлана отырып ауызша және жазбаша түрде сипаттай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: АДГ-анти-диуретикалық гормон, гипоталамус, гипофиз, вазопрессин, жинағыш түтік, дистальды канал, аквапорин, жеңілдетілген диффузия, осмос, су балансы, реабсорбция, осморегуляция, гипофункция, гиперфункция. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: АДГ .......кезінде көп бөлінеді. АДГ..............түзіліп,......сақталады. АДГ әсерінен.......жүреді. АДГ нефронның..... әсер етеді. | ||||||||||||
Құндылықтармен байланыстар (тәрбие элементтері).
| Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. Ашықтық пен ынтымақтастық- оқушылар топта рөлдік ойын ойнағанда бір-бірімен жақсы қарым-қатынаста болады. Жұптардағы жұмыс достастықты дамытады. Қарым-қатынас дағдылары әріптесімен жұмыс және сұрақтарға жауап беру арқылы дамытылады. | ||||||||||||
АКТ-мен байланыстар | АКТ қолдану дағдылары интерактивті тақтада тапсырмалар орындауда, ақпарат жинау үшін ноутбуктер қолдану кезінде, онлайн режимінде қосымша тапсырмалар орындау кезінде дамытылады. Оқушылар PowerPoint бағдарламасымен жұмыс істей алады. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар
| Осмос, концентрация градиенті, диффузия, реабсорбция, су балансы ұғымдары арқылы химия пәнімен байланысады. Осмостық қысым түсінігі арқылы физика пәнімен байланысады. | ||||||||||||
Алдыңғы білім | Бүйректің құрылысы, нефронның жұмысы, зәр түзілу механизмі, кері теріс байланыс, осмос, диффузия, осморегуляция, гомеостаз туралы түсініктер. | ||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басталуы | |||||||||||||
0-5 | (С) Оқушылар ағзадағы гомеостаздың мысалдарын келтіріп, оның ішінен сумен байланыстыларын таңдайды. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері талқыланады. | РРТ | |||||||||||
Сабақтың ортасы | |||||||||||||
6-10 минут 11-29 минут | Оқушыларға ағзадағы су мөлшерінің реттелу жолдарын сызбадағы ақпараттарды пайдалана отырып сипаттайды. Бұл тапсырма арқылы оқушыларға кері байланыс ұсынылып, әр оқушының жете түсінуіне жағдай жасалады. Оқушылар ағзадағы су мөлшерінің арту себептері мен оның қалпына келтірілу жолдарын көрсететін сызба құрып қорғайды. | РРТ «1-сабақ ҚБТ» атты жұмыс парақшасы А3 қағаздары мен фломастерлер | |||||||||||
Сабақтың соңы | |||||||||||||
30-38 минут | Оқушылар топтарға бөлініп, ағзадағы су мөлшерінің реттелу жолдарына байланысты сұрақтар қойып, жарысады. | Сұрақтар жазлыған карточкалар | |||||||||||
Рефлексия | |||||||||||||
39-40 минут | Сабақтың мақсатына қайта оралып, мақсатқа жеткендігі туралы сұралады. | ||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз ба? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік. | |||||||||||
Саралауды қолдайтын тапсырмалар ұсынылады. Оқушыларға ақпараттың әртүрлі көздері ұсынылады. Оқушылардың әрқайсысы өз таңдауы бойынша тақырып мазмұнын түсінгендігін көрсетуге мүмкнідік алады | Оқушылардың ауызша жауаптары мен түсіндірмелері Оқушылардың орындаған тапсырмалары Оқушылардың түсіндірмелері арқылы сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады. | Сабақ барысында ерікн қимыл қозғалыс жасап, орын ауыстыра алады. Кабинетте техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды. | |||||||||||
Рефлексия (сабақ өткізілгеннен кейін толтырылады) Сабақтың мақсаттары/Оқу мақсаттары шынайы ма? Оқушылар бүгін не оқып білді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және не үшін? |
| ||||||||||||
Жалпы бағалау (сабақ өткізілгеннен кейін толтырылады) Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты болды (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан сынып пен жекелеген оқушылар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? | |||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру