Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Қарағанды қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Алғашқы функция және анықталмаған интеграл

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.3 - негізгі анықталмаған интегралды білу:

1.

2.

3.

4. ;

5. ;

6. , және оларды есептерді шешу кезінде қолдану;

Сабақ мақсаттары

Негізгі анықталмаған интегралды білу және қолдану

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Алғашқы функция «Функцияның экстремумдары», «Экстремумы», «Кризистік нүктелер», «максимум және минимум», «Ең үлкен жіне ең кіші мәндері»

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Функция, көлбеулік бұрыштың тангенсі (градиент), функция графигі, дифференциал, дифференциалдау, екінші ретті туынды, экстремум, кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәні, ирең нүктесі, алғашқы функция, интеграл, интегралдау

Құндылықтарды дарыту

Назарбаев Зияткерлік мектептері «қалай білім алу керектігін білетін», дербес, ынталы, қызығушылығы жоғары, сенімді, жауапты, ой-өрісі дамыған жеке тұлғаны қалыптастыруға бағытталған қағиданы ұстанады.

оқу, өз бетімен ақпаратты табу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға икемделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, жұпта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу.

Өз жұмысын дұрыс жауапен тексеруде азаматтық жауапкершілікке, адалдыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Физика пәнімен байланысты, атап айтқанда механикадағы дененің қозғалысын есептегенде, тербелістер мен толқындардың, электромагниттік тербелістер мен толқындарда өзгерістерін анықтау үшін қолданылады.

АКТ қолдану дағдылары

интерактивті тақтаны қолдану

Бастапқы білім

Оқушылар келесі ұғымдарды біледі:

бұрыштық коэффициент, функция, функцияның графигі, жанама, сызықтық, квадраттық және кубтық функциялар.

Оқушылар элементар функциялардың графигін қалай салу керектігін біледі.

Оқушылар функцияның графигі арқылы функцияны жазуды біледі.

Оқушылар дифференциал, туынды, градиент ұғымдарын және дәрежелік функцияның туындысын біледі.

Оқушылар жанаманың теңдеуін біледі.

Оқушылар функцяиның бірінші және екінші ретті туындыларының мағынасын түсінеді

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

2 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі:

- оқушылардың назарын шоғырландыру;

- оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау

оқушылардың «жақын арадағы дамуын» анықтау.

Презентация

3 мин

5 мин

5 мин

20 мин

II. Үй жұмысын тексеру. Мұғалім оқушылардың үй тапсырмасын дайын жауаптармен салыстыру арқылы тексереді. Бастапқыда мұғалім оқушыларды үй тапсырмасы бар дәптерлерді ауыстыруды сұрайды. Әрі қарай оқушылар " + "немесе" - " қарындашпен белгіленеді. Оқушылар арасында қиындық тудырған тапсырмаларды мұғалім тақтада талдайды.

III. Алдыңғы тақырыпта өтілген негізгі ұғымдарды қайталау және талқылау:

Білімді өзектендіру мақсатында материалды қайталау. Презентациямен жұмыс.

Алғашқы функция дегеніміз не?

Анықталмаған интеграл дегеніміз не?

Қандай қасиеттерін білесіздер ?

IV. Жаңа тақырыпты меңгеру.

Мұғалім анықталмаған интеграл ұғымын енгізеді.

Анықталмаған интегралды есептеу алгоритмі қарастырылады. Оқушылармен бірге мұғалім интегралды есептеуді орындайды,нәтижені оқушылар саралап тексереді. Бұдан әрі әртүрлі жағдайлармен белгісіз интегралды есептеу қарастырылады

Мұғалім оқушыларды шешуге тарта отырып, презентациядан мысалдар шешімін түсіндіреді,жетекші сұрақтар қояды.

V. Жаттығулар орындау

Оқушылар жұппен тапсырмаларды шешеді. Мұғалім дайын жауаптары бар, жұмыс барысында оқушыларға кеңес береді.

Презентация

Таратпа қағаз Қосымша 1

5 мин

VI. Рефлексия

Мұғалім сабақ мақсаттарына қайтып оралады, оқушылардың жетістіктерінің деңгейін айтады. Келесі сабақтарды жоспарлау мақсатында оқушыларға келесі сөйлемдерді толықтыру ұсынылады:

Мен … білдім

Мен … үйрендім

Маған … ұнады

Менде … деген сұрақ бар

Маған … қиын болды

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылана алады.

Қабілеті жоғары оқушыларғаткелесі тапсырмаларды орындау ұсынылады

§5 №27 (a-f)

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу