Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3B

Туындының қолданылуы

Мектеп: ФМБ НЗМ Ақтөбе қаласы

Сынып: 10

Күні:

Құлшымбаева Н.Е.

Дата:

Класс: 1

Оқушы саны:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.19. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу

 Сабақтың мақсаттары

Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері ұғымымен танысу;

Туындының көмегімен функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерді табу;

Бағалау критерийлері

  • Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмді біледі;
  • Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін таба алады

 Тілдік

 мақсаттар

 

Оқушылар:

Оқытудың тілдік мақсаттары

туындының геометриялық және физикалық мағынасын түсіндіреді;

туындыларды табу және бірінші ретті туынды арқылы функцияны зерттеу бойынша әрекеттер туралы түсініктеме айта алады.

Бөлім бойынша лексика мен терминология

  • аргументтің өсімшесі;
  • функцияның өсімшесі;
  • көлбеу бұрышының тангенсі (градиент);
  • функцияның графигіне жанама және нормаль;
  • дифференциал;
  • дифференциалдау;
  • дифференциалдау ережелері;
  • стационарлық, кризистік нүктелер;
  • экстремум нүктелері және функцияның экстремумдары;
  • кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;

-функцияны зерттеу.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, онда...

- Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, онда.....

- Функцияның монотондылық аралықтарын табу үшін, ...қажет

-Графикке жанаманың теңдеуін табу үшін...

- Қосындының туындысы ...тең.

 Құндылықтарды

 дарыту

Топтық және жұптық жұмыс кезінде құрметтеу, толеранттылық, серіктестік құндылықтарын дарыту;

Өзара тексеру және өзін өзі бағалау жұмысы кезінде адалдыққа баулу

Ағылшын және орыс тілдерінде есеп шығару арқылы үштілділік құндылғын көрсету

 

 Пәнаралық байланыстар

Пән

Кезең

Бастапқы білім

Функция, функцияның анықталу облысы, функция графигі, функцияның нөлдері, туынды табу ережелері мен формулалары, функцияның өсу және кему белгілері,сындық нүктелер, экстремум нүктелері және функцияның экстремумдары.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

І. Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Ұ

ІІ. Оқушылардың білімін өзектендіру.

Төмендегі график бойынша сұрақтар қою. Мына аралықтағы функцияның қабылдайтын ең үлкен, ең кіші мәні қанадай?

Оқушылардың жауабына сай біріге отырып, сабақтың тақырыбы және оқу мақсаты анықталады, бағалау критерийлері талданады.

Презентация

ӘбілқасымоваА.

Алматы “Мектеп” 2018

Алгебра және анализ бастамалары 10

Сабақтың ортасы

5 минут

7 минут

5 минут

5 минут

8 минут

Ұ

Жаңа тақырыпты игеру.

Презентацияны пайдалана отырып,оқушылармен функцияның кесіндідегі ең үлкен (ең кіші) мәнін табуды талқылай отырып, функцияның кесіндідегі ең үлкен (ең кіші) мәнін табудағы алгоритмін оқушылармен бірігіп отырып жазу.

Егер функциясы анықталған, кесіндісінде үздіксіз және кесіндісінің ішкі нүктелерінде туындысы болса, онда берілген аралықта функция ең үлкен және ең кіші мәндерді қабылдайды.

аралығында функциясының ең үлкен және ең кіші мәндерін табу үшін төмендегі алгоритм қолданылады:

  • Функцияның туындысын табу;
  • теңдеуін шешіп, кризистік нүктелерін табу;
  • Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті кризистік нүктелеріндегі функцияның мәнін есептеу;
  • Функцияның алынған мәндерін салыстыра отырып, кесіндісінде функциясының ең үлкен және ең кіші мәндерін табу керек.

Ұ

Оқушыларға оқулықтан №537 есепті, оқулықтағы мысалды қарастыра отырып мұғалім тақтада түсіндіріеді, жазылу ретін көрстеді.

Мсал-есеп №1:

функиясының көрсетілген аралықтардағы ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңыз.

  • ]

Есептің дұрыс жауабы, дескриптормен берілген.

Функцияның туындысын табу;

теңдеуін шешіп, кризистік нүктелерін табу;

А. [-1; 1]

В. [1; 3]

С. [-1; 3]

Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті кризистік нүктелеріндегі функцияның мәнін есептеу;

Функцияның алынған мәндерін салыстыра отырып, кесіндісінде функциясының ең үлкен және ең кіші мәндерін табу керек.

Ж

№1

функциясының кесіндісінде анықталған және үзіліссіз болсын. Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін қабылдайтын нүктелерді және осы нүктелердегі мәнін табыңыздар.

[-4; 7]

[-4; -1]

[-1; 2]

[2.5; 5]

[5; 7]

Дескриптор.

Функция графигі бойынша берілген арлықта ең үлкен мәнін анықтайды

Функция графигі бойынша берілген арлықта ең кіші мәнін анықтайды

Жауабы:

[-4; 7]

[-4; -1]

[-1; 2]

[2.5; 5]

[5; 7]

9

5

9

8

3

-8

-8

5

-4

-5

№2

функциясының кесіндісінде анықталған және үзілліссіз болсын. Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін қабылдайтын нүктелерді және осы нүктелердегі мәнін табыңыздар.

[-5; 9]

[-5; 0]

[0; 4]

[4; 7]

[7; 9]

Дескриптор.

Функция графигі бойынша берілген арлықта ең үлкен мәнін анықтайды

Функция графигі бойынша берілген арлықта ең кіші мәнін анықтайды

Жауабы:

[-5; 9]

[-5; 0]

[0; 4]

[4; 7]

[7; 9]

8

6

5

8

6

-6

-1

-4

5

-6

№3

кесіндісінде, функциясының ең үлкен және ең кіші мәнін табыңыздар.

Дескриптор және дұрыс жауабы:

Функцияның туындысын табу;

теңдеуін шешіп, кризистік нүктелерін табу;

Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті кризистік нүктелеріндегі функцияның мәнін есептеу;

Функцияның алынған мәндерін салыстыра отырып, кесіндісінде функциясының ең үлкен және ең кіші мәндерін табу керек.

Презентация

ӘбілқасымоваА.

Алматы “Мектеп” 2014

Алгебра және анализ бастамалары 10

Есептер жинағы

68-бет

Ә.Н. Шыныбеков

Алматы “Атамұра” 2011

10 Алгебра және анализ бастамалары

182-бет

презентация

CalculusI

http://tutorial.math.lamar.edu/ProblemsNS/CalcI/MinMaxValues.aspx

ӘбілқасымоваА.

Алматы “Мектеп” 2014

Алгебра және анализ бастамалары 10

Есептер жинағы

69-бет №194 сесп

Сабатың соңы

5 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

тапсырма таңдау барысында: жеке оқушыға, топқа арналған әр түрлі деңгейлі тапсырмалар дайындау;

- оқушының жеке күтілетін нәтижесін белгілеу;

- оқушыға жеке көмек көрсету;

- оқу материалдары мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдау.

- өзін-өзі қадағалау және өзара қадағалау дағдыларын дамыту

Оқушыларды жұмыс жасау барысында өзара бағалауды және өзін-өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктері мен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. Сабақтың соңында рефлексия формасында өзін-өзі бағалауды ұйымдастырамын.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Көзге арналған сергіту сәті.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу