Сандық тізбектің шегі. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В Функция шегі және үзіліссіздік | Мектеп: Орал қаласындағы физика - математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Садыкова Г.Н. | ||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Сандық тізбектің шегі | ||||||
Сабақтың түрі: | Сабақты бекіту | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.11 функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу. | ||||||
Сабақ мақсаты: | Функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін таба алады | ||||||
Бағалау критерийлері | Түсіну және білу: Функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін біледі; Қолдану: Функцияның шексіздіктегі шектерін табады. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: қасиеттерді қолданып есептерді шешу жолын түсіндіреді; Пәнге тән лексика мен терминология: Тізбек, сан тізбегі, сан тізбегінің шегі, бірсарынды тізбек, жинақталатын, жинақталмайтын тізбек, шектелген тізбек, шектелмеген тізбек. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Тізбектің мәні ... ұмтылады. - Сан тізбегінің шексіздіктегі шегі ... тең. Функцияның осы нүктедегі шегі ...тең. | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Топттық жұмыста - бір-біріне жауапкершілік сезімін қалыптастырады; Өзгенің пікірін тыңдайды және сыни баға береді. Жұптық жұмыста - өзара сыйластық, бір-бірін құрметтеу, адамгершілік, бағалауда -шыншылдық, жарқындылық. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Өмірмен байланыс | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ақпаратпен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын меңгеру, ақпарат алмасуға мүмкіндік беретін дағдыларды дамыту. | ||||||
Бастапқы білім | Сан тізбегі, шек, функцияның шегі, функция шегінің қасиеттері | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 2 мин 3 мин | 1. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, олардың сабаққа даярлықтарын қадағалау 2. Білімді өзектендіру. Мақсаты: өткен сабақты меңгеру деңгейін тексеру. Сипаты:«Сандық тізбектің шегі»тақырыбы | ||||||
бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру. Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушыларға сұрақтар қояды. Оқушының іс-әрекеті: бір оқушының пікірі тыңдалады, толықтырулар енгізіледі, анализ жүргізіледі. 1. Екі сандық қатырды қарастырыңыз. Берілген тізбектердің қайсысы жинақталған, қайсысы жинақталмаған? Неге? ( (хn ) қатары жинақталған, \ (уn) жинақталмаған) 2. Қандай аралықты нүктенің маңайы деп аталады? 3. Шектің анықтамасындағы сөздерді дұрыс қойыңыз. 4. Шекті қалай белгілейді? Бағалау: Ерекше тапқыр ой білдірген оқушыларды қолдау, мадақтау арқылы белсендіру. Ауызша бағалау мадақтау арқылы жүзеге асырылады. | Презентация Слайд 1-3 | ||||||
Сабақтың ортасы 2 мин 10 мин 12 мин 8 мин | 3.Мақсатты тұжырымдау. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау кретерийлерімен таныстыру. Мақсаты: Алған білімдерін жұпта қайталайды. Жұпта шексіздіктегі сандық тізбектің шеғін табу алгоритмін құруға мүмкіндік беру. 1-қосымша Сипаты: Оқушыларға жұп құруды ұсыну. Қандай қағидамен жұп құрылғанын түсіндіру. Оқушының іс-әрекеті: Сандық тізбектегі қасиетін анықтайтын тұжырымдама мен формула арасындағы сәйкестікті табады. Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушыларға дискриптор ұсынады. Бағалау дескрипторы. 1.Алымы мен бөліміндегі көрсеткіштерін салыстыра алады. 2. Көрсеткіштері тең және тең емес жағдайларды қарастыра алады. 3.Шексіздіктегі функцияның шегінің қасиетін қолдана отырып, қорытынды жасайды. Оқушының іс-әрекеті: Жұпта әрқайсысы өз пікірлерін айтып , алгоритм құрады. Осы алгоритм тек қана алымында және бөлімінде бірдей дәрежелі көпмүшесі бар шекті жылдам анықтай қоймай, дәрежесі әртүрлі шектерді табуға мүмкіндік береді. Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушыларды алгоритмді өздері құратындай жағдайға жеткізу. «Туынды» тақырыбын өткен кезде шектерді табу тақырыбының маңыздылығын айту. Бағалау: Оқушылар жұмыстану кезінде мұғалім тарапынан қолпаштау алады. 4.Тақырыпты бекіту тапсырмалары Тапсырма №38.15(а, в), 38.17(а, в), 38.18(а, в). Мақсаты: Функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу. Сипаты: Практика. Мұғалімнің іс-әрекеті: Бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушылара бағыт береді. Оқушының іс-әрекеті: Тақтада функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін өзі орындап табады, орындалған тапсырмаларға өзі талдау жасайды. 2-қосымша Дескрипторлар: - сандық тізбекті табудың қасиеттерін біледі. - андық тізбекті анықтауда қасиеттерді қолданады. - дұрыс жауабын табады. Бағалау: Функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу. Мұғалімнің комментарийі, ауысша мадақтау. 7.Өздік жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар 3-қосымша Мақсаты: Сандық тізбектегі шекті табу дағдысын қалыптасру, бекіту. Сипаты: Тест оқушыларға тапсырмасы бар карточкалар таратылады. Мұғалімнің іс-әрекеті : Оқушыларға тапсырмаларды орындау кезінде барынша көмек көрсету және қадағалау. Оқушының іс-әрекеті: Дәптерлерінде сандық тізбектегі шекті табады. Бағалау: Сандық тізбектегі шекті таба алады. Өзін-өзі бағалау. Бейнетақтада жауаптары көрсетіліп, оқушылар өз жауаптарыменен тексереді. | Презентация Слайд 4-5 А.Г. Мордкович Алгебра и начала математического анализа. 10 класс. Задачник. Мнемозина. 2011 | |||||
Сабақтың соңы 3 мин | Уйге тапсырма: №38.18(б, г), 38.19, 38.20 Сабақты қорытындылау Рефлексия: 1.Бүгін сабақта қандай жаңа ұғымдармен таныстыңыздар? 2.Бағалау критерияларын сәйкес бүгінгі сабақта қойылған мақсаттар орындалды ма? 3. Бүгінгі сабақта сіздерді не қызықтырды? Бүгінгі сабақтың қорытындысына сіз қанағаттанасыз ба? | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - оқушылардың тақырыпты түсінгендігін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік шараларын сақтау | |||||
Дифференциация – өздік тапсырмаларын орындағанда қолданылады. | Сабақ барысында оқушылар жұмысты орындағандығы жайында мұғалімнен пікірлер естиді . Сабақ соңында оқушыларға тақырыпты игерген деңгейі туралы анықтау мақсатында рефлексия ұсынылады . | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың/оқудың мақсаттары қол жетерліктей болдыма? СМ барлығы жетті ме? Жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілдіме? Сабақта уақыт бөліктері сақталдыма? Сабақта қателіктер болдыма? Неге? |
| ||||||
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||
1-қосымша
Екі тізбектің қосындысының шегі екі тізбектің шектерінің қосындысына тең. | |
Екі тізбектің туындысының шегі осы тізбектерінің шектерінің қосындысына тең. | |
Дара екі тізбектің қосындысының шегі осы тізбектің дара шегіне тең. | |
Тұрақты көбейткішті шек белгісінің артына шығаруға болады. | |
<1 |
2-қосымша
Сандық тізбектің шегін табыңыздар.
3-қосымша
Тест тапсырмалары
А деңгейі. Сандық тізбектің шегін табыңыздар:
1)6; 2) 2; 3)0; 4).
1)-2; 2); 3)2; 4)6.
1)0; 2); 3) ; 4) .
В деңгейі. Сандық тізбектегі шекті анықтаңыз:
;
1)4; 2)0; 3)-4; 4) .
;
1)-2; 2)0; 3) ; 4).
;
1)0; 2); 3) ; 4) 4.
С деңгейі. Сандық тізбектің шегін табыңыздар:
;
1)5; 2) 2; 3)0; 4).
;
1)-2; 2) ; 3)3; 4)1,5.
;
1)3; 2); 3)6; 4) .
Қосымша. Сандық тізбектің шегін табыңыздар:
1)7; 2) ; 3)0; 4).
1)1; 2) ; 3); 4)0.
1) 0; 2); 3); 4) .
Жауабы:
(а) | (b) | (c) | |
А деңгейі | 2 | 3 | 2 |
В деңгейі | 3 | 1 | 4 |
С деңгейі | 1 | 3 | 3 |
Қосымша | 2 | 4 | 4 |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру