Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу. (Жаңа тақырып). Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

10.2В Тригонометриялық теңсіздіктер

Мектеп: Павлодар қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Султан Р.Г.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу (Жаңа тақырып).

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар:

10.2.3.17 қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешеді;

 Сабақтың мақсаты

  • Оқушыларды қарапайым тригонометриялық теңсіздіктермен таныстыру.
  • Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шығаруды үйрету.

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шығаруды біледі;
  • Теңсіздіктерге қарапайым түрлендірулер жасайды.

 Тілдік мақсаты

 

Оқушылар мұқият тыңдайды, нұсқаулықты негізге ала отырып әрекет жасайды, ұсынған ойларды негіздеуде математикалық тілді қолдана отырып топтық жұмыстағы талқылауларға қатысады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Теңсіздіктің анықталу облысы; түбірлер; бірлік шеңбер;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктер. График пен тригонометриялық шеңберде тригонометриялық теңсіздіктерді шығару. Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу үшін интервалдар әдісі. Тригонометриялық теңсіздіктерді шығару үшін айнымалы алмастыру. Құрамында тригонометриялық функциялар бар кейбір иррационал теңсіздіктерді шығару тісңлдері. Құрамында параметр бар тригонометриялық теңсіздіктер. Тригонометриялық теңсіздіктерді дәлелдеу.

Құндылықтарды дарыту

 

Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы дарыту. ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады

АКТ қолдану

дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану

Бастапқы білім

Тригонометриялық теңдеулер, тригонометриялың негізгі формулалары, тригонометриялық мәндер кесетсі, кері тригонометриялық функция

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.

Сыныпта жағымды психологиялық ахаул тудыру.

«Уақыт капсуласы» стратегиясы. Мұғалім алдын-ала сыныптың әр оқушысына шағын тілектер дайындап, оларды бір-бірден киндер ұяшықтарға салып қояды. «Тілектердің» сыртқы бетінде берілген сандар оқушының сабақ барысында жұмыс жасайтын тобын білдіреді. Оқушылар тілектерді алып, сыныбына дауыстап оқиды, кейін топқа бөлінеді.

Киндер ұяшықтар

Мәселелік сұрақ

4 мин

Берілген теңдеуді шешіңіз:

аралықты қанағаттандыратын жауаптарды көрсетіңіз.

Теңсіздікті шешіңіз:

Берілген есепті шығару үшін қандай білімдеріңізді қолдандыңыздар?

Талқылау.

Бір-бірін тексеруф,

Презентация.

Слайд 1

Тақырып пен сабақ мақсатын тұжырымдау

1 мин

Оқушылар сабақ тақырыбы мен оның мақсатын тұжырымдайды.

- Орындаған тапсырма мен бейне материал бойынша сабағымыздың зерттеу пәні не болады деп ойлайсыздар?

Презентация.

Слайд 2-3

Топтық жұмыс

10 мин

Оқушыларды топтарға біріктіру. Мұғалімнің таңдауы бойынша сыныпты 4 немесе 8 топқа бөлуге болады.

Берілген шарттарды пайдалана отырып әр топ сәйкес функцияның графигіне зерттеу жүргізеді.

Өз жауаптарын «кластер» ретінде жасайды. Мақсат – сөздердің көлемі аз болатындай, бірақ максималды мәлімет алатындай, меңгерген материал бойынша көру арқылы бейне – сурет құрастыру.

Жасалатын қадам реті:

1. Ортаға сәйкес тригонометриялық функция графигі мен бірлік шеңберді салу

2. Фломастермен немесе түрлі түсті қарындашпен үш жағдайға қатысты берілген теңсіздіктің шешімін белгілеу.

3. Теңсіздіктің жалпы шешімін шығарып алу.

Қажет болған жағдайда мұғалім түзетулер жасайды.

Қосымша 1

«Карусель» стратегиясы

10 мин

Топта бір оқушы қалады, қалғандары басқа топтарға ауысады. Тригонометриялық теңсіздіктің шешімін тыңдайды, дәптерлеріне түртпе жасайды, қызықтырған сұрақтарды қояды. Кестені толтырады.

Теңсіздік

Түрлі жағдайлар

Жауаптар

талон бойынша берілген кестені толтыру.

Қосымша 2

Бекіту.

10 мин

Жұптасып, не үштікте жұмыс жасау.

Топтық жұмыс (3-4 адам)

«Өкіл» стратегиясы .

1. Әр топтан бір өкіл сайланады, оны сағат тілі бағытымен басқа топтарға делегат ретінде жібереді.

2. Өкілдің тапсырмасы – өз тобының тапсырма шешімін анық түсіндіріп беріп, сол топтың шешуін жазып алу.

3. Өкіл өз тобына қайтып келеді.

4. Шешу жолдарын талқылайды (өз жауаптарын басқа топ жауаптарымен салыстырады), анализ жасайды, қажет болған жағдайда өз шешімдерін толықтырады.

Scaffolding

1 step. Divide to 2

2 step. Do graph

3 step. Show the answer

4 step. Write the inequality

5 step. Divide to 2

6 step. Write the answer

Оқушыларға тапсырма:

Solve the following inequalities:

  • a)

b)

c)

2. a)

b)

c)

3. a)

b)

c)

Деңгейіне байланысты сараланған тапсырмалар:

Answers:

  • a)

b)

c)

2. a)

b)

c)

3. a)

b)

c)

Жетістік критерийлері:

- Тригонометриялық бұрыштың мәнін біледі;

- Кері тригонометриялық функцияның мәнін анықтай алады, оң және теріс мәндер үшін;

- Түрлендәрулер мен есептеулерді дұрыс орындайды;

- Теңдеу немесе теңсіздіктің шешімі дұрыс анықталған.

Қосымша 3-4

Рефлексия

2 мин

Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтырады:

  • Бүгін мен ...................................................................білдім.
  • .................................................................... қызықты болды.
  • ................................................................ қиындық туғызды.
  • Мен ............................................. тапсырмаларды түсіндім.
  • Енді мен ........................................................жасай аламын.
  • Сабақ менің өмірім үшін ............................................ берді.

Қосымша 5

Үй жұмысы

1 мин

  • Бірлік шеңберде қай теңсіздіктің шешімі көрсетілген?

Қосымша 6

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау күрделендірілген есептер арқылы жүзеге асырылады.

Сабақ барысында өзін-өзі тексеру және бір-бірін тексеру жүреді

Денсаулықты нығайту технологиялары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқу мақсаттары нақты және қол жетімді болды. Барлық оқушылар оқу мақсаттарына жетті. Саралау дұрыс жүзеге асырылды. Time management ұсталынды. Жоспардан ауытқулар болған жоқ.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу