Функцияның қасиеттеріне есептер шығару. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Функциялар және олардың қасиеттері | Мектеп: | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Функцияның қасиеттеріне есептер шығару | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | МН10.1 аралықтағы монотонды функциялар ұғымын біледі; МН10.2 функцияның аралықтағы монотондылығының күрделі емес жағдайларын анықтама бойынша дәлелдейді;МН10.5 Периодты функциялар анықтамасын түсінеді; МН10.6 қарапайым жағдайларда функцияның периодтылығын анықтайды; МН10.3 функцияның жұптылығының (тақтылығының) анықтамасын түсінеді; МН10.4функцияның жұптылығын (тақтылығын) анықтайды ; МН10.22 шектелген функцияның анықтамасын біледі және осындай функцияларға мысалдар келтіреді; | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | Функцияның қасиеттеріне есептер шығару | |||||||||||
Бағалау критерийлері | - аралықтағы монотонды функциялар ұғымын біледі; - функцияның аралықтағы монотондылығының күрделі емес жағдайларын анықтама бойынша дәлелдейді;- Периодты функциялар анықтамасын түсінеді; - қарапайым жағдайларда функцияның периодтылығын анықтайды; - функцияның жұптылығының (тақтылығының) анықтамасын түсінеді; -функцияның жұптылығын (тақтылығын) анықтайды ; - шектелген функцияның анықтамасын біледі және осындай функцияларға мысалдар келтіреді; | |||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология қисық, сызық, гипербола, парабола, бірсарын, бірсарынды,, функция, нақты сан, есептеу, өсуі, кемуі, өспейді, кемімейді, сол/оң қол шегі, тура, кері. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Сызық.....жоғары көтеріледі /төмен түседі . Ол ... басталады/аяқталады. Бірінші ол бірден өседі, кейін төмен түседі. Өсу де, кему де бар. Сызық ең жоғарғы өсу нүктесіне дейін өседі. X ең жоғарғы/төмен нүкте болып табылады. График / сызық... көрсетеді Қисықтың графигі ... | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу. | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | ||||||||||||
Бастапқы білім | Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру тәжірибесі. Дәреже қасиеттерін түсіну және оларды қолдана алу түсіну. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | 1. Сыныпты ұйымдастыру.
2. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерін оқушылармен бірге талқылау. | 1 – 4 слайд | ||||||||||
Сабақтың ортасы 15 минут 20 минут
| Есептер шығару Жұптық жұмыс Деңгейі төмен оқушы мен деңгейі жоғары оқушыны жұптастырамын. №1.Функцияны зерттеп, қасиеттерін атап жазыңыз: №2. Функцияның анықталу облысын табыңыз: а) ; б) ; в) ;г) ; №3. Графикке қарап, функцияның өсу, кему аралықтарын және жұп-тақтығын анықтаңыз: №4. Функциялардың өспелі болатындарын дәлелдеңіз: А) Б) ; В) , x>0. Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау № 1.Функциялардың кемімелі болатындарын дәлелдеңіз: А) ; Б) ; В) . №2. Функцияның жұп -тақтылығын анықтаңыз: А); Б); В); Д) . №3. А) y=f(x) функциясы барлық нақты сандар өрісінде анықталған және оның периоді T=3. Егер f(1)=4 болса, онда 6f(7)−5f(−2) табыңыз. | |||||||||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс 5 минут | 1. Бағалау. Оқушылар өзін-өзі ауызша критерий бойынша бағалайды. 2. Оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. 3. Үйге тапсырма: 1)Функцияның графигін салып, қасиеттерін сипаттаңыз 2) анықталу облысын табыңыз 3)Функцияның мәндер жиынын анықтаңыз | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Сараланған тапсырмалар жұптық жұмыста және үй жұмысының тапсырмаларында көрсетілген. | Меңгерілген білімдерін тексеру үшін жұптық жұмыс жүргізіледі. | Оқу процесінің күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуына жағдай туындатамын. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру