Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
7.3В бөлім: Қысқаша көбейту формулалары | Мектеп: Павлодар қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Оразалин А.Е. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау (жаңа материал) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушы: 7.2.1.15 Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | -қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді үйрену | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | Оқушы: -қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілінің таңдалуын дәйектейді; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің орындалуын түсіндіреді Пәнге тән лексика мен терминология: - қысқаша көбейту формулары; - екі өрнектің квадраттарының айырмасы; - екі өрнектің қосындысының квадраты; - екі өрнектің айырмасының квадраты; - екі еселенген көбейтінді; - үш еселенген көбейтінді; - екі өрнектің қосындысының кубы; - екі өрнектің айырмасының кубы; - екі өрнектің кубтарының қосындысы; - екі өрнектің кубтарының айырмасы; -көбейткіштерге жіктеу; - ортақ көбейткіш; - ең үлкен ортақ көбейткіш; - топтау тәсілі; - толық квадрат; - толымсыз квадрат. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет құндылығын бір-бірін тыңдау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар қысқаша көбейту формулаларын оқып үйренеді және оларды көпмүшені көбейткіштерге жіктеу мен өрнектерді ықшамдауда қолданады. Көбейткіштерге жіктеудің әр түрлі тәсілдерін қолдануды үйренеді, сол сияқты ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару және топтау тәсілдерін. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин | Жағымды психалогиялық ахуал тудыру (түйсіну байланыс) «Сағат бағыты бойынша достасу» ойыны арқылы. Тақтаға сағаттың суреті ілінеді, әр оқушыға сағат суреті беріледі «Әр оқушы 12,3,6,9 кездесетін адам тандайды» Уақытты атаған кезде оқушылар уақытқа сай кездесетін адамын табады да келесі әрекеттер жасайды: Сағат 12-де – амандасады, Сағат 3-те – құшақтасады, Сағат 6-да – арқа түйістіру Сағат 9-да-жақсы сөз, тілек айтады оқушылар бір-бірлеріне | |||||||||||||||||||||||||||||||
Білімді өзекті қылу 4 мин | Оқушыларға карточкалар беріледі. Олар сәйкестендеру жасайды. Содан кейін олар өз-өзімен ауыстырады және мұғалімен бірге тексереді. Қысқаша көбейту формулаларамен сәйкестендеру жасаңдар.
Жауаптар: 1-D 2-G 3-E 4-B 5-A 6-F 7-C | Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Проблемалық сұрақ 5 мин | Көбейткіштерге жіктендер: Берілген өрнектермен қалай көбейткіштерге жіктеу болады? Қандай ыдырау әдістері алгебриялық өрнектерді сіз білесіх және мысалындарды беріңіз. Тақырыпқа шығу «Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау» Сабақтын мақсаттырды анықтау | Презентация |
Жаңа материалды меңгеру Зерттеу 10 мин | Жаңа материалды меңгеру үшін алдымен оқушыларға бағытаушы тапсырмалар ұсынылады: Жаттығу 1. Берілген алгебралық өрнектегі мүшелердің ең үлкен ортақ көбейткішін табыңыз. Жаттығу 2. Ең үлкен ортақ бөлгішті тауып, бос орындарды толтырыңыз. Жалпылай жұмыс Талдау Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктендер Кері байланыс: Неліктен, жақшаның сыртына шығару амалы көбейткіштерге жіктеу деп аталады? Неліктен, сіз солай ойлайсыз.....? Бейнеролик арқылы оқушылар жаңа материалды меңгереді
Кері байланыс:
Кері байланыс: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қандай тәсілді қолдандыңыз? Жалпылай жұмыс Талдауға арналған тапсырма: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз Топтық жұмыс. «Карусель» сын тұрғысынан ойлау стратегиясы. (Топтағы оқушылар санына қарай тапсырмалар ұсынылады. Әрқайсысы өз шешімін жазып келесі оқушыға береді, осылай шеңберді айналып жүре береді.) Жаттығу 3. Алгебралық өрнектерді көбейтінді түріне келтіріңіз. Жұптық жұмыс «6 W» сын тұрғысынан ойлау стратегиясы. (Оқушылар орындау барысында 6 сұраққа жауап береді)
Жаттығу 4. Көпмүшені көбейткіштерге жіктегенен кейінгі дұрыс өрнекті таңдаңыз. Бағалау критерийлері: -қысқаша көбейту формуларынды біледі; -қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі. Кері байланыс: Осы тапсырмада қайсысы сіздерге қызық болды? Осы тапсырмада қайсысы сіздерге қиындық туғызды? Қиындық неде болды? | http://bilimland.kz/kk/content/lesson/11178-kobei_tkishterge_zhikteu |
Сергіту сәті 3 мин | Оқушылар демалу үшін, мұғалім сергіту сәтті ұйымдыстырады | Интербелсенді тақта | ||
Топтық жұмыс. 18 мин | «Автобустық аялдама» стратегиясы. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр аялдамада оқушылар тапсырманы орындайды және орындауға 5 мин уақыт беріледі. Содан кейін жауап парақтары бойынша жауаптар тақтаға жазылып, оқушылар бір-бірін тексереді. 1 аялдама Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктендер: а) б) в) г) д) е) 2 аялдама Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктендер: а) б) в) г) д) е) 3 аялдама Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктендер: а) б) в) г) д) е) Оқушылар дәптерлерде өзара тексеріс жасайды. Бағалау критерийлері: -қысқаша көбейту формуларынды біледі; -қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі. Кері байланыс: Осы тапсырмада қайсысы сіздерге қызық болды? Осы тапсырмада қайсысы сіздерге қиындық туғызды? Қиындық неде болды? | Қосымша 2 | ||
Reflection Homework 2 мин | Рефлексия:
Homework Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктендер: а) б) в) Бағалау критерийлері: -қысқаша көбейту формуларынды біледі; -қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі. Кері байланыс: Осы тапсырмада қайсысы сіздерге қызық болды? Осы тапсырмада қайсысы сіздерге қиындық туғызды? Қиындық неде болды? | |||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?