DataLife Engine / Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы. (Биология, 7 сынып, I тоқсан)

Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы. (Биология, 7 сынып, I тоқсан)

Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): Оқушылар орындай алады:
Адамның іс-әрекеттерінің экожүйеге әсер ететін салаларының мысалдарын келтіру
Сабақ мақсаттары: ҚР Қызыл кітабына енгізілген өз өлкесінің жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру.

1. Сабақ басында оқушылар үш тілде амандасып, өз тілектерін айтад
2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Мұғалім және оқушылар бір – бірімен әр түрлі тілде амандасады. (қазақша, орысша, ағылшынша)
Жж (жануарлардың суреттері беріледі)
Тапсырмалар:
- Берілген суреттен уақыт аралығындағы жануарлар түрлерінің жойылып кету себептеріне талдау жасаңыз.
- Биологиялық алуантүрліліктің жойылуының зардаптарын болжаңыз.
- Биологиялық алуантүрліліктің жойылуының алдын -алу шараларын ұсыныңыз.

Бағалау критерийі Дескриптор
Адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау.

Биологиялық алуантүрліліктің жойылып кету себептеріне талдау жасайды.
Биологиялық алуантүрліліктің жойылуының зардаптарын болжай алады.

Алдын-алу шараларын ұсынады.


Блум таксономиясын қолдану
1.Мұғалім оқушыларға сыныптың әр бұрышында (тақтада, қабырғада) түрлі түсті фонда Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енген жануарлар мен өсімдіктер бейнеленген суреттерді мұқият қарап шығуды ұсынады. (Оқушылар суреттерді бақылап отырған кезде «табиғаттың» немесе «құстардың» дауысы берілген музыканы қосу)
М: - Осы суреттерге қарап сіздер нені байқадыңыздар? Табиғаттың осындай керемет сәттерін біз жиі кездестіріп, тамашалай аламыз ба?
О: - Жоқ
М: - Не себепті? (оқушылар 1 минут ойланады, жұппен талқылайды)
О: - Адам қоршаған ортаға теріс әсерін тигізуінен жер бетінде тіршілік ететін жануарлар мен өсімдіктің саны азаюда, ал кейбір түрлері мүлдем жойылып кетті.
М: - Жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрін сақтап қалу үшін қазіргі кезде қандай іс шаралар қолданылуыда?
О: - ...(оқушылардың алуан түрлі жауаптары)
2. Суреттер нәтижесінде сабақтың тақырыбын болжатып анықтау, мақсатын айту, бағалау критерийін қарастыру.
3. Бейнебаян көрсету «Қызыл кітап» жайлы.
Қызыл кітап тақырыбына түсініктеме
Оқушылар (жеке, жұппен, топпен талқылайды)
Жұмысты бастамас бұрын мұғалім оқушылармен бірге бағалау критерийлерін құрастырады.
Мысалы,
- Берілген уақытты ұтымты қолдана алды;
- Бір-бірін тыңдай білді
- Тақырыптың мазмұнын аша алды
- Қызыл кітаптың маңызын, себебін түсіндіреді
- Қызыл кітапқа енгізілген өсімдіктер әлемін толық сипаттай алды;
- Қызыл кітапқа енгізілген жануарлар әлемін толық сипаттай алды;
- Қызыл кітапқа кіретін ағзалар тобын сипаттайды.
- Ұсыныстар айта алады
Тапсырма. Зерттеу.
Тж (топтық ереже бекіту)
Сынып 5 топқа бөлінеді (пазл арқылы)
«5 қалпақ» ойлау әдісін әр түстегі қалпақтардағы оқушылар ҚР Қызыл кітабын зерттеу үшін пайдаланамыз.
ҚР Қызыл кітабына енгізілген өз өлкесінің жануарлары мен өсімдіктерін білу мақсатында қалпақтарды келесідей жіктейміз.........
17.07.2020
Вернуться назад