DataLife Engine / Ақпараттың қасиеттері (Информатика, 9 сынып, I тоқсан)

Ақпараттың қасиеттері (Информатика, 9 сынып, I тоқсан)

Пән: Информатика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ақпаратпен жұмыс
Сабақтың тақырыбы: Ақпараттың қасиеттері
Осы сабақта қолжеткізілетін оқытудың мақсаттары: 9.2.1.1 Ақпарат қасиеттерің анықтау (өзектілігі, дәлдік, сенімділік, құндылық)
9.4.1.1 компьютерлерді ұзақ уақыт пайдаланумен байланысты тәуекелдерді сыни түрде бағалайды
Сабақтың мақсаты: Ақпараттың қасиеттері туралы оқушылардың түсініктерін қалыптастыру.
Компьютерді қауіпсіз пайдалану ережелерін білу.

I. Оқу мәселесін орнату, сабақ тақырыбын хабарлау (К) Ми шабуылы. Студенттің білімін жаңарту. Ребусты шеш. Сабақтың түйінді сөздерің анықта
Жауабы: ақпарат

(И, П, К) Тәсіл «Ойлар себеті»
Ақпарат келесі тәртіппен алмастырылады:
1. «Ақпарат» тақырыбы бойынша оқушылардың не білетіні туралы тікелей сұрақтар қойылады.
2. Бастапқыда оқушылар оқушылар еске алып, білгенің дәптерәне жазады. (жеке жұмыс, ұзақтығы 1-2 минут)
3. Содан кейін жұптармен немесе топтармен ақпарат алмасады. Оқушылар бір-бірімен білімімдерімен бөліседі (топтық жұмыс). Талқылау уақыты 2 минуттан аспауы тиіс. Бұл пікірталастар ұйымдастырылған болуы керек, мысалы, оқушылар өздерінің идеяларының қай жерде сәйкес келетіні және қай жерде келіспеушілік пайда болғанын білуі керек
4. Бұдан әрі, әрбір жұп жоғарыда айтылғандарды қайталамай-ақ бір мәліметтерді немесе фактілерді атайды (идеялар тізімі құрастырылады).
5. Барлық мәліметтер, егер олар дұрыс емес болса да қысқаша тезис ретінде ойлар «себетіне» (түсініктемелерсіз) мұғалім жазады. Сабақ тақырыбына байланысты фактілер, идеялар, пікірлер, атаулар, мәселелер, түсініктер ойлар себетіне «тасталынады». Кейінірек сабақтың барысында баланың ақыл-парасатындағы бұл шашыраңқы мәліметтер немесе ой-пікірлер, проблемалар немесе тұжырымдар логикалық тізбектерге қосылуы мүмкін.
6. Жаңа ақпарат алуына байланысты барлық жіберілген қателер түзетіледі.

Сабақтың тақырыбы: Ақпарат және оның қасиеттері»
(Г) Оқушылар сабақтың мақсаттарың қалыптастырады.
(Д) Презентацияны караңыздар
Ақпараттың қасеттері жайлы кластерді толтыру. (К) Талқыға салу.
Суретті көрсетпей, бірнеше слайдтарды оқушыларға көруге ұсынамыз. Оқушыларды ақпараттың қасиетін анықтауды сұраңыз.

Ақпараттың өзектілігі

Толықтылығы

Түсініктілік


ФИЗМИНУТКА
(И,Ф) Практикалық тапсырма
Интерактивтік жаттығуды орында
1. Сәйкестіктерді тап

3. Әр жағдайға байланысты ақпараттың қасиетін анықта.


Үй жұмысы
1. Келесі сөйлемдерде ақпараттың қандай қасиеттері көрсетілмеген:
1) Пәрменді орында: анау жерде тұр-осында кел
(анықтылығы)
2) 01 05 32 11 30 00 11 18 14
(түсініктілігі)
3) «Бүгін ауа-райы өте жылы»
(объектлігі)
4) Есепеті шеш: тіктөртбұрыштың ауданын тап, егер оның бір жағы ғана белгілі болса
(толықтылығы)
5) Поезд сапаржайға келгеннен кейін, пошта тасушы туысқандардан оларды күтіп алу өтінішімен телеграмманы жеткізді.
(Өзетілігі)
6) Сізге екінші рет сауқат жайлы хабарлама әкелінді.
(Өзетілігі)
2*. Ақпараттың кез-келген қасиеттің болмауына байланысты мысал келтіріңіз..........
15.07.2020
Вернуться назад