DataLife Engine / Тригонометриялық функциялардың қосындысын көбейтіндіге түрлендіру 2-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)

Тригонометриялық функциялардың қосындысын көбейтіндіге түрлендіру 2-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)

Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тригонометриялық формулалар
Сабақ тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың қосындысын көбейтіндіге түрлендіру 2-сабақ
Оқыту мақсаты: 9.2.4.10 тригонометриялық функциялардың қосындысын және айырмасын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын қорытып шығарады және қолданады;
Сабақ мақсаттары: Тригонометриялық функциялардың қосындысын және айырмасын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын есептеулерде, өрнектерді ықшамдауда, тепе-теңдіктерді дәлелдеуде қолданады.

І. Ұйымдастыру кезеңі
Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет.
ІІ. Білімдерін өзектеу
Оқушылармен бөлім бойынша өткен формулаларды қайталау. Презентация бойынша өздік жұмысы. Бір оқушы комментарий жасап отырып, тапсырмалардың орындалу жолын айтып отырады. Қалғандары тыңдап отырып, қажет жағдайда түзетулер айтады.

Сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірлесе отыра құру.

Тригонометрия табиғатта да кездеседі. Балықтардың суда жүзуі синус немесе косинус заңдылықтары бойынша орындалады. Құстың қанат қағуы синусоида траекториясы бойынша болады.
ІІІ. Жаңа тақырыпты меңгеру
Тригонометриялық функциялардың қосындысын көбейтіндіге түрлендіру формуласын Bilimlаnd сайтындағы материалдарды қолдана отырып оқушыларға өз беттерінше қорытуды беруге болады.

Басқа да тәсілдер болуы мүмкін. Мысалы, мұғалім бір ғана формуланың қорытылуын көрсетсе, мысалы синустардың қосындысын, ал қалған формулаларды оқушыларға жұпта жұмыс істей отырып өз беттерінше дәлелдеуді ұсыныңыз.
Мысалы бізге sinα + sinb өрнегін түрлендіру қажет. x және y айнымалыларын енгізейік, мұндағы a = x+y, b+x-y.
Онда sina+sinb = sin(x+y)+sin(x-y) = sinxcosy+cosxsiny+sinxcosy-cosxsiny = 2sinxcosy.
Енді x және y a мен b арқылы өрнектейік.
a = x+y, b = x-y, болғандықтан.....
20.06.2020
Вернуться назад