DataLife Engine / Теңсіздіктер жүйелерін шешу 5-сабақ (Б-бөлім) (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)

Теңсіздіктер жүйелерін шешу 5-сабақ (Б-бөлім) (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)

Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Теңсіздіктер
Сабақ тақырыбы: Теңсіздіктер жүйелерін шешу 5-сабақ (Б-бөлім)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу;
Сабақ мақсаттары: • Қосымша шарты бар екі квадрат теңсіздіктен тұратын жүйе мен жиынтықты шешу;
• Функцияның анықталу облысы мен алгебралық өрнектің мүмкін мәндер жиынын теңсіздіктер жүйесін шешу арқылы табады.

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ мақсатын қою.
Мұғалім оқушылармен сәлімдесіп, олардың сабаққа дайындығын тексереді. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын айтады. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттары құрастырылып айтылады. Кейін мұғалім бағалау критерийлерін айтып, оқушылардың «жақын даму аймағын» айқындайды, сабақ аяғына қарай күтілетін нәтижелерді айтады.

2. Білген пайдалы.
Мұғалім «жиынтық» сөзінің мағынасы жайлы қысқаша ақпарат береді. Ағылшын тілінде аggregate – жиынтық, латын тілінен Aggregare – жинақтау, бір жерге үю – қосындының нәтижесі, алынған сома, жалпы қорытынды, бірге жиналған жиын мағыналарын білдіреді.

3. Қайталау.
Мұғалім оқушыларға жүпта теңсіздіктер жүйесі мен жиынтығын шешу алгоритмін қайталауды ұсынады, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын белгілеуді ұсынады. Содан кейін мұғалім келесі слайдты көрсетеді:


4. Тақырыпты тереңдету.
Тақырыпты тереңдету мақсатында мұғалім оқушыларға кейбір мысалдарды көрсетеді, оларды шешу барысында жүйе – жиынтық ұғымдары пайда болады.
Теңсіздікті айнымалыны алмастыру әдісімен шешіңіз:

Мұғалім бірінші теңсіздік теңсіздіктер жиынтығын шешуге алып келсе, екіншісі – жүйені шешуді қажет етеді.
Оқушылар мұғаліммен бірге теңсіздіктердің шешімін талдайды, қорытынды жасайды.
5. Жеке жұмыс.
Оқушыларға жеке өз бетімен орындауға тапсырмалар ұсынылады. Мұғалім оқушылардың тапсырманы орындауын бақылайды, сұрақтар қояды, дұрыс шешімге бағыттайды, кеңес береді. Тапсырманы аяқтағаннан кейін оқушылар жүпта өзара бағалау жүргізеді, мұғалім оқушылардың жұмыстарын критерий бойынша бағалайды, кері байланыс ұсынады......
14.06.2020
Вернуться назад