Халық географиясы 2-сабақ (Жаратылыстану, 6 сынып, I тоқсан)

 Халық географиясы 2-сабақ (Жаратылыстану, 6 сынып, I тоқсан)

Пән: Жаратылыстану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ғалам. Жер. Адам.
Сабақтың тақырыбы: Халық географиясы 2-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаты: 6.2.7.1 халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтау
6.2.7.2 халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға беру
Сабақ мақсаттары: Оқушылар:
Физикалық және тығыздық карталарын талдау арқылы, халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтайды;
Халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға бере алады.

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Жағымды көңіл-күй орнату. Оқушыларды топтарға біріктіру: алдын-ала қаламдарын жинап, сол қаламдары арқылы топтарға бөлу.
2. Ой қозғау: Оқушыларға карта көрсетіледі. Картадағы әрбір түс 1 миллиард адамға тең.
Картаға мұқият қараңыздар. Қандай пікір бар?
- картада не көрсетілген?
- бүгін сабақ не туралы болады?
- қандай тақырыпты өтеміз?
3. Мақсатты тұжырымдау
Сабақ тақырыбы мен бағалау критерийлерін талдау. Сабақтың негізгі терминдерімен таныстыру.
(Тақтада жазылады немесе карточкаларда жазылу)
4. Мұғалімнің түсіндірмесі.
-Қандай аймақта өмір сүрер едіңіздер?
-Халықтың қоныстануына қандай факторлар әсер етеді?

Халықтың қоныстануына әсер ететін факторлар:
жер бедері, климаты, теңізге алыс-жақындығы, аймақтың меңгерілуі т.б. Халық тығыздығының формуласы: Мұндағы р-халық тығыздығы, m- халық саны; v- елдің аумағы (ауданы).
5. Білімді бекіту
Топтық жұмыс. Берілген критерийлер бойынша тапсырманы орындаңыз.
- Халық тығыздығын есептеңіз.
- Халық ең тығыз және ең сирек қоныстанған аймақты (ел) анықтаңыз.
- Халық көп қоныстануының қандай жағымды/жағымсыз тұстары бар?
- Халық аз қоныстануының қандай жағымды/жағымсыз тұстары бар?
Бағалау.
Дескрипторлар:
Халықтың қоныстануына әсер ететін факторларды сипаттай алады;
Халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтайды;
Халық тығыздығын есептеу формуласын қолдана алады;
Халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға бере алады.

Топтар бір-бірін сағат тілі бағытымен берілген дескрипторлар бойынша бағалайды, ұсыныстарын айтады.
Кері байланыс. Мұғалім барлық топтардың бағалауларын және тапсырма орындау сапасын бақылай келе, қорытынды кері байланыстарын береді.
Жеке жұмыс. Халық тығыздығы картасынан төмендегі критерийлер бойынша тапсырма орындау.
- Халық ең көп қоныстанған 3 елді;
- Халық ең аз қоныстанған 3 елді кескін картаға түсіру.
- Қоныстануына қандай заңдылықтар әсер еткенін түсіндіру (ауызша).....

Материалдың толық нұсқасын жүктеуге 45 секунд қалды!!!
Іздеп көріңіз:
0 0

Добавить комментарий

Отан үшін құрбандыққа шалынған қыз-жігітер!

1961 жылы Оңтүстік Корея Азия елдерінің ішінде дамысы мен байлығы тұрғысынан артынан санағанда екінші орында болды. Ол кезде оларда байлық та, ақша да болған жоқ, елді аштық пен жалаңаштық жайлап тұрған болатын.
Сол кезде олардың шамасы...

0 0

Бала тәрбиесіндегі Пайғамбар (с.ғ.с.) сүннеттері

Это важно!

Адамзаттың таңдаулысы (с.ғ.с.) бала өмірге келмей жатып-ақ оған қамкөңілділік танытатын. Баланың өмір есігін ашқанын қуаныш көретін. Туыла салысымен мұсылмандық тәрбие нышандарын жасайтын. Айталық, қызы Фатима (р.а.) босанып, немересі Хасанды алғаш көргенде, үстіндегі сары жаялығын шешіп, ақ жаялыққа ораған[1]. Бұл оның сәби жынысына сай түсті таңдағанын білдірсе керек.

0 0

Құқық бұзушылықтың алдын алу

Бүгінгі күнгі қоғамның алдында тұрған басты міндеттердің бірі - балалар мен жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың алдын-алу, кәмелетке толмағандар арасындағы қылмыстың өсуіне жол бермеу.

Бұл мәселе қазіргі таңда көкейтесті мәселелердің біріне айналып отыр, себебі өмірлік қиын жағдайға душар болған жасөспірімдердің саны азаяр емес. Бұл санатқа, көбінесе отбасылық жағдайы....

0 0

Мектепалды даярлықта оқытудың интерактивті технологияларды еңгізу

Тақырыбы: Мектепалды даярлықта оқытудың интерактивті технологияларды еңгізу


«Мектепалды даярлық тобы»

Тәрбиеші: Кенжегарина А.К.


Сабақтың тақырыбы:   «О дыбысы мен әрпі»

Құзыреттілікке жеткізетін сабақтың

 мақсат-міндеттері:

 Мақсаты: О дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру.

 1Сөз ойлап   табу, сөйлем құрап айтуға үйрету.

2.Балалардың сөздік қорларын молайту, ойлау қабілетін, дүниетанымын   кеңейту, тілін  дамыту.

3.Дидактикалық ойындар арқылы ұқыптылыққа, шапшандылыққа тәрбиелеу.

0 0

Өткеніме хат

Биыл 9 мамырда Ұлы Отан Соғысының аяқталып, Жеңіс күніне 75 жыл толады. 9 мамыр күні біздер үшін ең маңызды мереке. Себебі бұл атаулы күн біздің ата-бабамыздың жеңіске жеткен күні. Бүгінгі таңда біздер үшін аянбай тер төккен ұлы аталарымыздың арқасында біз тәуелсіз , бейбіт , бақытты әрі тоқшылықта өмір сүріп жатырмыз. Аталарымыздың өз Отанына деген сүйіспеншілігі мен батырлығы бүгінгі жастарға үлгі тұтарлық іс. Осы қасиеттер аталарымыздың....

0 0

Әкесіз үй

Тұңғышпын ғой…
Тұлымшағым желкілдеп,
Туған үйге барушы едім төркіндеп,
Сонадайдан әкем қарсы алатын,
-Құлыншағым, кел, кір,-деп…

Жанарында сәулеленіп мейірі,
Анам жүрер....

0 0

Өмір жайлы 7 ақиқат!

Өмір жайлы аитар болсам ақиқат
Ендеше мен баяндайын насихат
7 ақиқат бар екен мына өмірде
Ой саларлық , тәкаппарлау көңілге


Ақиқаттың біріншісін аитайын,
Өзгелерді жазғырма....

0 0

Құдаларға тілек

Сан жылдардың жүзі болса да бір-біріңізге деген құрмет ортаймасын. Сыйластықтарыңыздың сыры кетпесін. Әрқашан құдалық жолдарыңызбен сый-құрметке бөленіп жүре беріңіз.

0 0

Анаға тілек

 Ананың аяулы алақаны мен жылы жұрегіне, шексіз мейірімі мен кіршіксіз таза көңіліне тең келер ештеңе жоқ. Сондықтан да біздің аяулы аналарымыз бен ардақты әкелерңмңз аман болсын.

0 0