Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді? (Қазақстан тарихы, 5 сынып, ІV тоқсан)

 Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді? (Қазақстан тарихы, 5 сынып, ІV тоқсан)

Пән: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімді жоспар: 5.4В Сарматтар
Сабақ тақырыбы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді?
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): 5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету
5.3.2.2 Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Сабақтың мақсаттары: Барлық оқушылар:
тарихи фактілерге және карталық мәліметтерге сүйене отырып, тарихи оқиғаның даму желісін құрастырады
тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін анықтайды және салыстырады
Оқушылардың басым бөлігі:
тарихи фактілердің маңыздылығын түсінеді.
Кейбір оқушылар:
тарихи кезендердің ерекшеліктерін анықтайды және салыстырады
Ұйымдастыру кезеңі.
 Оқушылармен амандасу.
 Оқушыларды түгелдеу.
 Топқа бөлу:
• «Ғұндар дәуірі» тобы
• «Еділ қаған немесе Аттила» тобы
• «Мөде қаған» тобы
 Өткен сабақтарды еске түсіру.
Б Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін Аттила туралы бейнебаяннан үзінді көрсетемін. Бейнебаяннан кілт сөздерді жазып отыруды тапсырамын. Оқушылардың алған әсерлерімен бөлісуін сұраймын. Бейнебаян арқылы тақырыпқа шығамын.
Еділ (Аттила) патшаны білесің бе?

Б Оқушыларға дүниежүзі тарихынан атақты әскери қолбасшылар мен Аттиланың суретін көрсетемін. Осы тұлғаларды не байланыстыруы мүмкін? деген сұрағын қоямын. Аттила тұлғасына тоқталып, суретке негізделе отырып оқушыларды оған мінездеме беруді сұраймын. Аттила әйгілі қолбасшы болу үшін қандай қасиеттерді өз бойына сіңірген?
Бүкілсыныптық талқылау ұйымдастырамын.
Зерттеу мен талдау
Оқушылар арасынан екі немесе үш өзара бағалау сарапшыларын (бұдан әрі бағалау сарапшылары) тағайындаймын. Бағалау критерийлерін өздері құрастырады.
Қосымша 1.
Т Оқушыларға Аттила туралы жазылған түрлі пікірлерді ұсынамын.
Оқушылардың міндеті: Аттилаға жан-жақты мінездеме беру.
Тапсырманы орындамас бұрын әр топтан 3 сарапшы таңдап аламын. Оқушылардың жұмысын сарапшыларға бағалатамын.
Критерийлері:
1. Аттиланың өмір сүріп отырған дәуіріне сипаттама жазу;
2. Аттиланың өмір сүрген ортасы, өмірбаяны;
3. Аттиланың тарихи орны, іс–әрекеті, тұлға ретіндегі қызметі;
4. Аттиланың тұлға ретіндегі қасиеті, ерекшеліктері;
5. Аттила туралы оқушының пікірі.
Мысалы,
«Ол халықтарды тітірентіп, елдердің барлығына үрей үймелетіп, барлық жерде өзі туралы өте кең ұғым таратқан еңіреген ер еді. Оның қадамдары паң, қарағанда жанары ұшқындап, дене қозғалыстарының өзімен аспандаған өз қуатын айғақтап тұратын. Соғысты сүйетін ол тіршілікте қайырымды, бір рет сенгенге мейірбан болатын. Сырттай қарағанда тапал, кең кеуделі, кішкентай көзі сығырайған, бурыл тарта бастаған сирек сақал, тәмпіш мұрын, терісінің түрі адам жиіркенгендей ол өз тегінің бар белгілерін паш еткендей».
Иордан, гот тарихшысы,
«Геттер мен олардың іс-әрекеті» еңбегінің авторы......

Материалдың толық нұсқасын жүктеуге 45 секунд қалды!!!
Іздеп көріңіз:
0 0

Добавить комментарий

Отан үшін құрбандыққа шалынған қыз-жігітер!

1961 жылы Оңтүстік Корея Азия елдерінің ішінде дамысы мен байлығы тұрғысынан артынан санағанда екінші орында болды. Ол кезде оларда байлық та, ақша да болған жоқ, елді аштық пен жалаңаштық жайлап тұрған болатын.
Сол кезде олардың шамасы...

0 0

Бала тәрбиесіндегі Пайғамбар (с.ғ.с.) сүннеттері

Это важно!

Адамзаттың таңдаулысы (с.ғ.с.) бала өмірге келмей жатып-ақ оған қамкөңілділік танытатын. Баланың өмір есігін ашқанын қуаныш көретін. Туыла салысымен мұсылмандық тәрбие нышандарын жасайтын. Айталық, қызы Фатима (р.а.) босанып, немересі Хасанды алғаш көргенде, үстіндегі сары жаялығын шешіп, ақ жаялыққа ораған[1]. Бұл оның сәби жынысына сай түсті таңдағанын білдірсе керек.

0 0

Құқық бұзушылықтың алдын алу

Бүгінгі күнгі қоғамның алдында тұрған басты міндеттердің бірі - балалар мен жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың алдын-алу, кәмелетке толмағандар арасындағы қылмыстың өсуіне жол бермеу.

Бұл мәселе қазіргі таңда көкейтесті мәселелердің біріне айналып отыр, себебі өмірлік қиын жағдайға душар болған жасөспірімдердің саны азаяр емес. Бұл санатқа, көбінесе отбасылық жағдайы....

0 0

Мектепалды даярлықта оқытудың интерактивті технологияларды еңгізу

Тақырыбы: Мектепалды даярлықта оқытудың интерактивті технологияларды еңгізу


«Мектепалды даярлық тобы»

Тәрбиеші: Кенжегарина А.К.


Сабақтың тақырыбы:   «О дыбысы мен әрпі»

Құзыреттілікке жеткізетін сабақтың

 мақсат-міндеттері:

 Мақсаты: О дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру.

 1Сөз ойлап   табу, сөйлем құрап айтуға үйрету.

2.Балалардың сөздік қорларын молайту, ойлау қабілетін, дүниетанымын   кеңейту, тілін  дамыту.

3.Дидактикалық ойындар арқылы ұқыптылыққа, шапшандылыққа тәрбиелеу.

0 0

Өткеніме хат

Биыл 9 мамырда Ұлы Отан Соғысының аяқталып, Жеңіс күніне 75 жыл толады. 9 мамыр күні біздер үшін ең маңызды мереке. Себебі бұл атаулы күн біздің ата-бабамыздың жеңіске жеткен күні. Бүгінгі таңда біздер үшін аянбай тер төккен ұлы аталарымыздың арқасында біз тәуелсіз , бейбіт , бақытты әрі тоқшылықта өмір сүріп жатырмыз. Аталарымыздың өз Отанына деген сүйіспеншілігі мен батырлығы бүгінгі жастарға үлгі тұтарлық іс. Осы қасиеттер аталарымыздың....

0 0

Әкесіз үй

Тұңғышпын ғой…
Тұлымшағым желкілдеп,
Туған үйге барушы едім төркіндеп,
Сонадайдан әкем қарсы алатын,
-Құлыншағым, кел, кір,-деп…

Жанарында сәулеленіп мейірі,
Анам жүрер....

0 0

Өмір жайлы 7 ақиқат!

Өмір жайлы аитар болсам ақиқат
Ендеше мен баяндайын насихат
7 ақиқат бар екен мына өмірде
Ой саларлық , тәкаппарлау көңілге


Ақиқаттың біріншісін аитайын,
Өзгелерді жазғырма....

0 0

Құдаларға тілек

Сан жылдардың жүзі болса да бір-біріңізге деген құрмет ортаймасын. Сыйластықтарыңыздың сыры кетпесін. Әрқашан құдалық жолдарыңызбен сый-құрметке бөленіп жүре беріңіз.

0 0

Анаға тілек

 Ананың аяулы алақаны мен жылы жұрегіне, шексіз мейірімі мен кіршіксіз таза көңіліне тең келер ештеңе жоқ. Сондықтан да біздің аяулы аналарымыз бен ардақты әкелерңмңз аман болсын.

0 0