Құдықтың суы тұщы (3 сынып, IV тоқсан, 7 бөлім)

 Құдықтың суы тұщы (3 сынып, IV тоқсан, 7 бөлім)

Пән: қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7-бөлім «Су – тіршілік көзі»
Сабақ тақырыбы: Құдықтың суы тұщы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
3.4. Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.3.4.1. мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (Қандай? Қай? Қашан? Қайда?) құрастыру және оған жауап беру
2.4. Оқыған/тыңдаған материалды мазмұндау
3.2.4.1. Жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндау
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Жаңа сөздермен сөйлемдер құрастырады
Оқушылардың көпшілігі:
Оқыған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріп, оқиға желісін айтады.
Оқушылардың кейбірі:
Мәтіннің мазмұнын өз бетінше кейіпкер іс-әрекетін нақтылауға қатысты сұрақ құрастырады, құрмалас сөйлемдерді құрастыруда сөздердің орын тәртібін сақтап, оқиға желісін мазмұндайды.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
Оқушылар бірі-бірімен, мұғаліммен қол беру, иықпен, баспен, көз қиығымен, аяқтарын түйістіру т.б. іс-әрекеттер қосу арқылы амандасады.
Оқушылардың белсенді қатысуымен қимыл-қозғалысына келтіріп, сабаққа деген көңіл-күйлерін көтеру.
Ой шақыру «Ойланайық, бірге!» жаттығуы
Әріптерді ретімен жазып шығыңыздар. Шыққан сөздерді оқыңыздар. Мақалдың мағынасын түсіндіріңіздер.
Мақал: Сыйласқанның суын іш
Сабақтың мақсатымен таныстыру
• Сұрақтар мен жауаптар құрастырамын.
• Оқыған/тыңдаған материалдарды мазмұндаймын.
Мағынаны тану
(МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту
Сөздерді суретпен сәйкестендіріп, сөз тіркесін құр.
Үлгі: Терең ой, тағамның дәмі, әтірдің иісі
Бағалау «Шапалақ» әдісі арқылы жүргізіледі.
(Ұ) Оқылымалды тапсырмасы:
Суретпен байланыстыра отырып, сөйлем құрастыр.
Бізде бар.
Бақшаны -тың суымен суарамыз.
-тың суы салқын.
-дың иісі жоқ.
(Ө) Оқылым мәтіні
Мәтінді түсініп оқы. Жаңа сөздерді анықта.
Біздің бақшада алма, алмұрт ағашы өседі. Әкем жерді қопсытады, Біз арамшөп жұламыз. Бақшаның иісі керемет. Бақшада құдық бар. Құдық терең, суы тұщы. Судың дәмі жоқ. Бақшаны құдық суымен суарамыз.
(Ұ) Ой қозғау.
 Мәтін не туралы?
 Бақшада қандай ағаштар өседі?
 Әкесі не істейді?
 Бақшаның иісі қандай?
 Құдықтың суын сипатта.
 Бақшаны қалай суарады?
Кері байланыс: Не қиын болды? Неліктен?
(ЖЖ) Оқылымнаннан кейінгі тапсырма:
«Кім жылдам» ойыны.Тапсырманы орындауға 1 минут беру. Кестеден мағыналары қарама- қарсы сөздерді жылдам тапқан жұп жеңімпаз болады.
ащы төкпе жұлмаймыз өседі
бар салқын терең емес жоқ
жұламыз тұщы жаман үнемде
терең жылы өспейді жақсы
Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар сөйлем құрап айтады.
Кері байланыс. «Мадақ сөздер» арқылы жүргізіледі.
(Ұ) Айтылым
Сынып оқушыларына төл дыбыстарын тарату арқылы топтастырылады. Әр топ өзіне түскен әріпке мысал келтіре отыра, дұрыс дыбыстап айтып шығуы керек. Ә,Ң,Ғ,Қ,Ұ,Ү,Ө,Һ,І
Тапсырма. Сурет желісі бойынша топ мүшелері диалог құрайды......


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇
  • Автор: Umit
  • 1 817



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?