Сөз таптары (5 сынып, I тоқсан, 3 бөлім )

 Сөз таптары (5 сынып, I тоқсан, 3 бөлім )

Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі
Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары
Оқыту мақсаттары: ТБ1. Сөз таптары
ТБ1.1. Мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау.
Сабақтың мақсаттары:Мәтіндегі жалпы және жалқы есімді ажырата білу;
Жалғау түрлерін дұрыс жалғау.
Сабақ барысы:«Ойлан, айт!» Оқушылар берілген сызба бойынша өздерінің ойларын ортаға салады, қорытынды шығарады.
Балқаш көл
Алматы қала
Құлагер жылқы
«Балдырған» журнал
Әсемгүл қыз
2. Жалғау түрлерін меңгеру.
Мұғалім таныстырылымдағы тірек сызбалар, кестелер арқылы оқушыларға жалғау түрлерін меңгеруге жағдай жасайды. Осы кезде оқушылар жаңа ақпаратты игере отырып, INSERT әдісі арқылы төмендегі кестені толтырады.
Тапсырма. Жаңа білімді меңгеру кезінде, INSERT әдісі арқылы төмендегі кестені толтырыңыз.
V (Білемін)
+ (Білдім)
? (Білгім келеді)
Жеке жұмыс.
"Теміртау қаласындағы ерекше хайуанаттар бағында үй жануарлары мен экзотикалық аң құстар өмір сүреді" тақырыбындағы бейнебаян көрсетіледі.
1-тапсырма. Бейнебаянды тыңдай отырып, зат есімдерді тауып, жалпы мен жалқыға жіктеңіз.
жалпы жалқы
Үйрек, балапан, хайуанаттар бағы, лақтар, бөтелке, бүлдіпшін, үй жануарлары, төлдер, інісі, әйелдер, ерлер, сиыр, ат, бозжеткен, есек, тұрғын, аң-құс. Артем, Шафран, Қазақстан, Теміртау, Надежда Брюхова
(топ ішінде бір-бірімен алмасып, жұмыстарын тексереді)
Бағалау критерийі:
Мәтіндегі жалпы және жалқы есімді ажырата алады.
2-тапсырма. Бейнебаяннан тапқан зат есімдердің екеуін септік жалғаулары арқылы түрлендіріңіз. (оқушыларға көмек ретінде төмендегі кесте ұсынылады).
Септік атауы Сұрағы Жалғауы
Атау кім? не? -
Ілік кімнің? ненің?. –ның, -нің, -дың, -дің, -тың, -тің
Барыс кімге? неге? –ға, -ге, -қа, -ке
Табыс кімді? нені? -ны, -ні, -ды, -ді, -ты, -ті
Жатыс кімде? неде? қайда? -да, -де, -та, -те.
Шығыс кімнен? неден? –нан, -нен, -тан, -тен, -дан, -ден
Көмектес кіммен? немен? -мен, -бен, -пен
Топ ішінде бір-бірімен алмасып, жұмыстарын тексереді. Кері байланыстарын стикерге жазып береді.
Бағалау критерийі:
Жалғау түрлерін дұрыс жалғай алады.
3-тапсырма. Жеке жұмыс.
Үй жануарларының хайуанаттар бағындағы өмірін баяндайтын сурет салыңыздар. Суретке сүйеніп, өз суреттеріңізде бейнелегендеріңізді мазмұндаңыздар. (топ ішінде мазмұндатқызып, үздік деп танылған жұмысты сынып алдына «Автор орындығына» шығару......


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇
  • Автор: Umit
  • 1 311



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?