Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі 7-сабақ (8 сынып, II тоқсан )

 Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі 7-сабақ (8 сынып, II тоқсан )

Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Сабақтың тақырыбы: Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі 7-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) А/И1. Әдеби шығарманың композициясы
Сабақ мақсаты: Композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Ой қозғау
1. «Ұлы дала абызы» тақырыбындағы аудиомәтіннен үзінді тыңдайды (2,5 минут).
2. Аудиоматериалда айтылған ойға пікір білдіреді.
3. М.Мөңкеұлының шығармаларымен байланысын талқылайды.
Сабақ тақырыбы мен мақсаты талданып, таныстырылады.
1-тапсырма. Зияткер зердесі
Оқушылар үзінділерді мұқият оқып шығады немесе аудиокітаптан тыңдайды. Әр бөлімнен хабар беретіндей атау бере отырып төмендегі ұяшықтарды толтырып шығады.
2
Кәмелсіз қонған елін көп тоздырған,
Қайырсыз осы секілді неткен қоныс?
3
Қуалап Исатайды өлтірген соң,
Заманның содан бері тарылғаны.
4
Ерлерге ерегіскен не қылмады?!
Бір қазақ еркек болса Махамбеттей,
Мұны да аңсыз күні жазымдады.
6
Кіндігін, кірін жуып кескен жерден
Қысылмай ер кете ме еркіменен?!
Қонысқа таласасыз бұ заманда,
Біз түгіл Асан Қайғы тентіреген.
8
Баласы мұсылманның нашарланды.
Кең қоныс қайдан іздеп таптырады?
9
Ақыр да қыл жалаулы қалмақ кетті,
Қуалап Дәулеткерей солдат кетті.
Су қарап он екі жыл қайықпенен,
Асан би жердің үстін барлап кетті.
15
Ел едік, біз де өзіңдей шалықтаған,
Мал бітіп, қара қалың қалыптаған.
Ақты қой, қылаң жылқы қып-қызыл нар,
Тең ауды төрт түлік мал шауыттаған.
21
Қой сойып, үй басына, ойын қылып,
Жиылып жүруші еді қыз бен келін.
Шалқыған тасқын судай көңілін басып,
Біреуге пенде болды кербездерім!
24
Мол дәулет қарағаштай халықтан кетіп,
Кісімен бірдей болдық жаңа туған.
25
Сегізбай, Қаратал мен Көшентымық,
Алқада сөз сөйледім базар қылып.
2-тапсырма. Оқырман пікірі
Топтарда оқушылар ұяшықтарға жазған қайғылы болып табылатын ерекше эпизодтарын талқылайды.
Оқушылар ұлт трагедиясының сипаты бар сөздерді анықтайды. Осы мәселені Блум сұрақтары арқылы топта талдайды. Ақынның мұңлы көңіл-күйді жасаудағы қарама- қайшылықты ашады.
Білім: Кім? Не? Қашан? Қайда? Қалай?
Түсінік: Мазмұнын айту...
Қолдану: Неге маңызды?
Анализ: Себебін анықтау
Синтез: Қандай идея қоса аласыз?
Бағалау: Бұл мәселені қалай шешер едіңіз?
Сыныптық бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
Шығармадағы оқиғаларды тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды аудиомәтіннен үзінді тыңдайды
аудиомәтіндегі ойға пікір білдіреді
ақын шығармаларымен байланысын талқылайды
үзінділерді мұқият оқиды
ұяшықтарды толтырады
әр бөлімге атау береді
ерекше эпизодтарын талқылайды
ұлт трагедиясының сипатын анықтайды
мәселені Блум сұрақтары бойынша талдайды......


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇
  • Автор: Umit
  • 1 938



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?