М.Дулатұлы «Бақытсыз Жамал» романы. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 4-сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ : 4

Мектеп:

Пән: қазақ әдебиеті

Күні :

Мұғалім:

Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Махаббат және абырой

Сабақтың тақырыбы:

М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.2.4.1 - шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп,креативті жазу.

Сабақ мақсаты:

Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, креативті жазады..

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

  • Тіл мен мәдениет

Жалпы адамзат құндылығы:

  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
  • Ынтымақтастық;
  • Жауапты азаматтық позиция;
  • Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет;
  • Өмір бойы білім алу.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

География, ағылшын, орыс тілі пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Әр түрлісайттардан тақырыпқа қатысты мәліметтер беріледі

Бағалау критерийлері:

  • Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.

Дескриптор

  • Өз әңгімесін жазу үшін сұрақтар қояды;
  • Мәтіндерді оқып, есте сақтап жазады;
  • Мәтіндерді есте сақтап, оқып береді;
  • Өз мәтіндерін керегедегі мәтінмен салыстырып оқиды;
  • Өз мәтіндерін толықтырады;
  • Роман желісі бойынша сюжеттерді көрсетіп жазады;
  • Сюжеттерді талдайды;
  • Сюжеттерге көзқарас білдіріп, тұжырым жасайды;
  • Сюжетті оқиғаға тақырып қояды;
  • Оқиғаны өңдеп, креативті жазады

Тілдік мақсаттар:

Хат танитын кісі, шешіліп сөйлеу, қолға түскен сандуғаш

Дифференциация

Барлығы: Үзінділерді талдай алады

Көбі: Үзінділерді қайта өңдеп жаза алады

Кейбірі: Үзінділерді қайта өңдеп, креативті жаза алады.

Осыған дейін меңгерілген білім

М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романындағыкейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктей алады.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 мин

3 мин

10 мин

1-сабақ

Қызығушылықты ояту

Психологиялық ахуал орнату.

Адасқан әріптер

Ж

Е

С

М

А

И

П

Л

Д

Э

А

Л

А

И

Қ

Е

Н

Х

О

К

М

С

Ә

Р

С

Е

Н

Б

А

Й

А

Т

К

У

Б

П

А

Д

О

Р

Л

М

С

А

У

Р

М

Е

К

Ш

М

С

А

У

М

А

Л

К

Ө

Л

Топқа бөлу.

Оқушыларды стикер түстеріне байланысты 4 топқа бөлу.

Үй жұмысын сұрау.

Сабақтың ортасы

15 мин

7 минут

1-тапсырма. «Журналистіксұрақтар» әдісі

  • Оқушылар репортер ретіндеөзәңгімелерінжазуүшінсұрайтынсұрақтарынсұрайды.

Кім?

Не?

Қалай?

Қашан?

Қайда?

2-тапсырма. «Кереге диктанты» әдісі

  • Әр топ үшінмәтіні бар түрлі-түстіпарақбелгіленеді.
  • Парақтардыоқушыларотырғанжерденаулағырақкерегегеілінеді.
  • Берілгенүзіндідегіоқиғаныестесақтап, мәтіндердімейіліншежылдамөздәптерлерінетүсіреді.
  • Әртоптанбірадаммәтіндерінебарып, оныңбірсөйлеміноқып, есінесақтап, соданкеріөзтобынакеліп, басқаларғаоқыпбереді.
  • Оқушыларкезекпенкерегедегіпарақтажазылғанмәтінніңбірсөйлемінтобынаесінесақтапәкеліпжазғызады.
  • Біроқушықайтыпоралыпәкелгенақпаратынайтыпжатқанда, келесіоқушыкерегеге бет алуыкерек.
  • Оқушылардыңжазбаларындакемістік болуы қорқыныштыемес. Оларқалдырыпкеткенжерлердіартынанкерегедегіпарақпенсалыстыраотырыптолықтыраалады.

1-топ

Шешесі Жамалдың бір қағаз жазып отырып, қасына бір хат танитын кісі барса жасыра қойып жүргенін көруші еді. «Бұның жазып жүргені немене?» - деп, Шолпан азырақ шүбәланып, Жамалға білгізбей, оңашада Жамалдың қалталарын ақтарып, онан еш нәрсе шықпаған соң қағаз, кітап салатын сандықшасын қараса, бір кітаптың арасынан мынау өлең шықты. Манағы Жамалдың жазып жүргені сол екен.

Алланың рақматына созамын қол,

Адасқан мен бір ғаріп таба алмай жол.

Ашылып біздің басқа түскен тұман,

Шаттықпен өткіз деймін - тілегім сол.

Сыртым сау, ішім түтін қапалықта,

Бұл күнде көңілім жүдеу, қасіретім мол

Тереңге түсіп кетем, ұстар тал жоқ,

Бір алла, жалғыз өзің жәрдемші бол!

Бақшадасайрапжүргенсандуғаш ем,

Кезболды мен сорлығақұрылған тор,

Көл болып көздің жасы өткенім ғой,

Болмаса арылмаған маңдайда cop.

Жайлаған аққу едім шалқар көлді,

Бұл күні көрініп тұр жаман да зор.

Оралдың ілер деуші ем ақиығы.

Шыныменжапалаққаболам ба қор?!

Мен қайранатаммалғасатқанына,

Біртаздыжалпақелдентапқанына.

АтыөшіптумайкеткірЖұмандеген!

Мал беріп, меніөзімсіпжатқанына.

Атанып бай баласықарабасқыр –

Жұманның не берерсіңмақтанына?

Қазақтыңкүлліғайыпғадетінде

Түскенім бар қасқырдыңқақпанына.

Атама мен не жаздымқорқылғандай,

Болмасабірмінезбенжақпадым ба?

асымнантәрбиелі хан қызындай,

Қасіретақырындатартқаным ба?

Әлпештепұлданартыққызбасымды,

Өсіргенатамаобалартқаным ба?

Бұлсөздіоқыпкөргенсоқ, анасыныңкөзіненазырақжаскетіп, қызыныңмұндайқайғыдажүргенінбіліп, әлгіқағазды да орнынасалыпқойды.

2-топ

Ғали бұл арада айтып болдым деп домбыраны Жамалға ұсынғанда, отырған халық:

«Мырза, тағы айта түсіңіз?»- деп өтініш айтқан соң, Ғали тағы да мынау өлеңді айта бастады.

Жақсы қыз баға жетпес бір гауһар тас

Он алты, он жетігежеткендежас

Жәннаттыңпісіптұрғаналмасындай,

Қолжетпес, қандайжігітләззаталмас,

Сұлуқызрақаттыңкілтіемеспе?

Қолынатүсіреалсаң, бардағыаш.

Тізілгенмеруерттейотызтісі.

Нұрлыжүз, жайнағанкөз, қиылғанқас.

Шекедекамшатбөрік, киген асыл,

Сылдырлап алтын шолпы, иықташаш,

Бұралған тоты құстай мүшелері,

Бозбала сұхбаттасқан болмай ма мас.

Сертайтыпуағдамен бел байласа.

Айтар ма жақсы жігіт жұртқа сыр фаш?

Шәрбатын ғашықтықтың татпағандар

Ант беріп айтсаң дағы сірә нанбас

Магниті сұлу қыздың күшті емес пе,

Жігітті көңілі сүйген қайтіп тартпас,

Астынан ақ тамақтың деміңді алсаң,

Мойныңнан ақ білекті қайтіп артпас?!

Ғали бұл өлеңді айтып болған соң, отырған ретінше Жамал айтты:

Сөйле, тілім, шешіліп осындайда,

Құрбылармен бір жерге қосылғанда.

Отырмассың үнемі төрде бүйтіп,

Еріксіз-ақ қоярсың тосылғанда.

Қыз байғұс ел-жұртына келген қонақ,

Мысалы, қызғалдақтай ғұмыры шолақ.

Күн келер өз басынан ерік кетер,

Жігіттің еркі өзінде - жылдың құсы,

Ұшса да, я келсе де отырғысы.

Мысалы, жазы болған жаққакетер

Біржердіңқарыжауып, тусақысы.

Қызбайғұсқолғатүскенсандуғаштай,

Торындағұмырыөтеркілтінашпай.

Сатады мал көпбергенкісіболса,

Кетедіжылапсорлықарсыласпай.

3-топ

Елден кісі келіп, Жамалды Байжандарға апарып берген соң, ертеңіне бауыры суық қара жерге тапсырды. Манағы Жамалдың қалтасынан шыққан қағазды жолаушылар өздері оқып һәм солай деп мәнісін айтып, елдеріне таратқан еді.

Сондағы Жамалдың Байжанның үйінде жазып жүрген зары мынау екен:

Қыздың құны бес байтал,

Сатылып кетті базарға.

Басымнан кешкен уақиға

Емес пе лайық жазарға?

Жаны ашыған шахбазлар

Ала жүрсін назарға.

Рақимлы пенде ғаріпке

Нақақтан ор қазар ма?

Миһрибанлы атамыз,

Қарамай берді ажарға

Теңіне барған қыз болса,

Мендей жүдеп азар ма?

Көрмеді алла лайық

Ғали сынды сабазға.

Көрген түстей күн өтті.

Болған соң солай азалды.

Қуанышыңды көрсетіп,

Тартқызған қайғы жазаң да.

Қараңғыда қалдым мен,

Шамшырақсөнгензаманда,

Ғалиданқалып не болдым,

Жетпедіменіңқазам да.

Ішіметүстіыстықдерт

Қайнағансудайқазанда.

Бұзылдыкүлкі, түнгіұйқы,

Тілеймінхақтаназанда.

Махшаркүніболғанда

Қосуғааллажазарма?

Алтын-гауһар - асылды

Жергекөміпжоқеттің.

Тотықұседімбақшада,

Қарақұсқажеметтің,

Хан қызындайбасымды

Біржаманғатеңеттің,

Ботасызнардайбоздатып,

Мінекей, меніеңіреттің,

Қаһарыңдыжіберіп,

Теңқұрбымнан кем еттің,

Мұндайзарлы, Ғалижоқ,

Ісінекөндімқұдіреттің!

3-тапсырма. «Сюжет және көзқарас» әдісі

  • Оқушылар роман желісі бойынша өздеріне берілген сюжеттерді көрсетіп жазады.
  • Сюжетті талдай отырып, өзіндік көзқарас білдіреді, тұжырым жасайды.
  • Сюжетке тақырып береді.

Сюжет

Тұжырым

Тақырып

1-топ. Ғали мен Жамал арасындағы сюжеттер.

2-топ. Байжан мен Сәрсенбай арасындағы сюжеттер.

3-топ. Жұман мен Жамал арасындағы сюжеттер.

4-тапсырма. «Проблемалық- жағдаяттық сұрақ» әдісі

«Бақытсыз Жамал» романы бойынша қайғымен аяқталған оқиғаны қайта өңдеп, өз ойыңызды креативті жазыңыз.

  • Ескілік көлеңкесіндегі психологияға шырмалған халық пен ата-ана. Ескілік шымылдығына тұмшаланған халық арасында жап-жарық жұлдыздай дараланған алдыңғы қатарлы Жамал мен Ғали. Сіз олардың жанашырысыз, оларға қолдау көрсетіп, арашалау үшін күш саласыз. Байжан сияқты алпауытпен тартысқа түсіп, екі жасты бақытты ету мүмкін бе? Жазушы болсаңыз, кейіпкеріңізге бақытқа жетудің қандай жолын ұсынар едіңіз немесе шығарманы қалай аяқтар едіңіз?

Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс. «Тазалық» ойыны түрінде алу. Оқушыларға бір парақ беріледі. Бүгінгі сабақ бойынша керекті мәліметтерді шабаданға,артық дүниені қоқыс жәшігіне және бүгінгі ақпараттың ішінде әлі де оқуым , толықтыруым керек дегендері еттартқышқа жазады.

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу