Тәж-Махал – өлмес махабаттың символы. Қазақ тілі, 6 сынып, сабақ жоспары. 10 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Әлемнің жеті кереметі | Мектеп: Орал қаласындағы ФМБ НЗМ | ||||||
Күні: | Мұғалімнің ТАӘ: Жакыпжанова А.С | ||||||
Сынып: 6 | Қатыспағандар саны: Қатысқандар саны : | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Тәж-Махал – өлмес махабаттың символы | ||||||
Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.6.1. Оқылым страгияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу. | ||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар:
| ||||||
Бағалау критерийлері
|
| ||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: Жазылым мен айтылымға қажетті сөз тіркестері: Жер үстіне жаратылған көріктей, көздің жауып алу, өңі өзгеру, жан біткендей, ай нұры, теңеу жетпес, ғажайып, айдың шығуын ұзақ күту, сұлулығына тәнті болу. | ||||||
Құндылықтар | Құрмет, сыйластық | ||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, қазақ әдебиеті | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | «Қазақстандағы көрікті жерлер», «Ұлттық және отбасылық құндылықтар» бөлімдері арқылы оқушылардың оқылым және айтылым дағдылары дамытылды. | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 3 минут | Мұғалім сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын, сабақ мақсаттарын, бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылайды. Тәж-Махалдың суретін көрсетіп, ол туралы не білетіндерін сұрайды. | Суреттер, таныстырылым | |||||
Сабақтың ортасы
5 минут 3 минут 7 минут 10 минут 10 минут | Оқылым алдындағы тапсырма. Оқушыларға оқылым мәтінінің басы және соңғы шумағы беріледі. Оқушылар өлең мазмұнына, сюжетіне болжам жасайды. Алдымен жеке ойланады, болжамдарын жұпта талқылайды. Оқылым тапсырмасы. Аманжол Шамкеновтың «Айлы түнгі Тәж-Маһал» балладасын «дыбыс шкаласы» арқылы мәнерлеп оқиды.Мұғалім тақтаға шкаланың суретін іледі, немесе экраннан көрсетеді. Сол шкаладағы түстерді көрсетіп тұрады, оқушылар соған байланысты дауыс ырғағын келтіріп, барлығы бірге дауыстап оқиды. Жасыл түс – баяу Сары түс – орташа, қалыпты Қызыл түс – көтеріңкі Тапсырма. Өлеңді оқып болған соң, төмендегі тапсырманы орындайды. Шығарманың кіріспе, негізгі, қорытынды ойын ажыратыңыз. Сол бөлімнің негізгі ойын бір сөйлеммен жазыңыз. Дескриптор: •Шығарманың кіріспе, негізгі, қорытынды ойын ажырата алады; •Бөлімдердің негізгі ойын бір сөйлеммен жазады. Мұғалім дескрипторға сай оқушыларға кері байланыс береді. Тапсырма. «Екі жақты күнделік» Оқушылар шығармадан Тәж-Махалдың сұлулығын бейнелейтін тілдік оралымдарды теріп жазады. «Екі жақты күнделікті» толтырады. Күнделіктің сол жағына тіркестер, сөйлемдер, ал оң жағына автордың ойына түсінік беріп, жеке пікірін білдіріп жазады. Оқылымнан кейінгі тапсырма.
Оқушылар жұпта жұмыс жасайды, рөлдерді өзара ауыстырып отырады. Тірек сөздер: Жер үстіне жаратылған көріктей, көздің жауып алу, өңі өзгеру, жан біткендей, ай нұры, теңеу жетпес, ғажайып, айдың шығуын ұзақ күту, сұлулығына тәнті болу. Дескриптор: •Суретті сипаттап, әңгімелейді; •«Айлы түнгі Тәж-Махал» балладасындағы ойды негізге алады; •тірек сөздерді орынды қолданады. Оқушылар жұпта бірін-бірі дескрипторға сай бағалайды. | Оқу бағдарламасы, таратпа материалдар, бағалау парақтары http://kazneb.kz/bookView/view/?brId=1020166&simple=true# А.Шамкенов «Айлы түнгі Тәж-Маһал» балладасы | |||||
Сабақтың соңы 2 минут | Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы бірге талқылайды. Рефлексия. «3-2-1» Бүгін сабақта үйренген 3 маңызды ақпарат Бүгін сабақта туындаған 2 сұрақ Бүгінгі сабақ бойынша 1 түйінді ой | Стикерлер, сурет | |||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды