Жылу мөлшері. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ ЖОСПАРЫ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:

8.1 Жылулық құбылыстар

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жылу мөлшері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.2.9 – жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану

Сабақ мақсаттары

Оқушылар білуі тиіс:

  • жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану

Бағалау критерийлері

1. Жылулық тепе-теңдік теңдеуін құра алады.

2. Белгісіз шаманың формуласын жалпы түрде қорытып шығарады.

3. Физикалық шамалардың мәндерін орнына қойып дұрыс есептеулер жүргізеді.

Тілдік

мақсаттар

Оқушылар білуі тиіс:

Есептерді ауызша талдау. Белгісіз шаманың формуласын жалпы түрде жазбаша қорытып шығару

Пәнге тән лексика мен терминология:

Жылу мөлшері, меншікті жылу сыйымдылық.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Жылу мөлшері- бұл …

Жылу мөлшері дененің … тура пропорционал.

Меншікті жылу сыйымдылығы дегеніміз - бұл …

Құндылықтарды

 дарыту

Бұл сабақ академиялық адалдық,топта жұмыс жасай алу, жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағытталған.

Орташа қабілетті оқушыларға қолдау көрсету.

Бастапқы білім

Оқушылар жылу мөлшері, меншікті жылусыйымдылық және жылулық тепе-теңдік ұғыдарын алдыңғы сабақта қарастырған.Жылу мөлшерінің формуласын біледі.

Сабақ барысы

ЖОСПАР

Жоспарланған сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

 1. Қайталау сұрақтарын қоя отырып, өтілген материалдары еске түсіру. оқушылар шеңбер жасап түрады , бір- біріне сұрақтар қояды. Мысалы,

-Жылу мөлшері дегенімз не?

-Жылу мөлшері қандай шамалардан тәуелді?

-Меншікті жылу сыйымдылық дегеніміз не? Өлшем бірлігі қандай?

- жылу мөлшерінің формуласын еске түсір.

2.Мақсатты болжау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаты анықталады:

  • жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану

 

Сабақтың ортасы

5-35 мин

3. Сынып жұптасып орындайды. Жылу баланс теӊдеуін кұрастыруға есептер шығарады.

  • Кеседегі массасы 200 г шайдың бастапқы температурасы 900С. Шай бөлме температурасына (200С-қа) дейін суыса, қоршаған ортаға қандай жылу мөлшерін береді? с4200 Дж/кг0С.
  • Массасы 200 кг таскөмір толық жанғанда бөлініп шығатын жылу мөлшерін есепте. q=30106Дж/кг.
  • Суын қайырып шыңдау үшін болат балға 7200С-қа дейін қыздырылып, бұдан 140С-қа дейін тез суытылған кезде ол қоршаған ортаға 273000 Дж жылу береді. Балғаның массасын анықта. с460 Дж/кг0С.
  • Температурасы 200С суға температурасы 1000С суды құйып аралыстырды. Сол кезде пайда болған қоспаның температурасы 400С. Суық су массасының ыстық су массасына қатынасы қандай? (Шығын ескерілмесін).
  • ПӘК-і 60 пеште 500С-ғы 1 т шойынды балқыту үшін қанша таскөмір жағу керек? сш540 Дж/кг0С, qт=30106 Дж/кг, tб011500С.
  • Массасы 120 г жез калориметрге массасы 100 г, температурасы 200С керосин құйылды, сонан соң осы калориметрге массасы 200 г, температурасы 960С темір кесегі салынды. Сол кезде керосиннің температурасы 400С болса, керосиннің меншікті жылу сыйымдылығы қандай? Сж380 Дж/кг0С.

Қабілетті оқушыларға 7. Температурасы 420С, массасы 6 кг суға температурасы 720С, массасы 4 кг су құйылды. Осының үстіне тағыда массасы 20 кг, температурасы 180С су құйылса, қоспаның температурасы қандай болады?

Бағалау критерийлері:

1. Жылулық тепе-теңдік теңдеуін құра алады.

2. Белгісіз шаманың формуласын жалпы түрде қорытып шығарады.

3. Физикалық шамалардың мәндерін орнына қойып дұрыс есептеулер жүргізеді.

Қосымша 1

35-40 мин

4. Рефлексия

Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.

5. Үйге тапсырма:

  • Сыйымдылығы 300 л ваннаны жуынуға дайындау үшін 50С салқын суды 710С ыстық сумен араластырды. Температура 350С болу үшін судың әрқайсысынан қандай көлемде алу керек?
  • Керосин жанарғысында 0,8 л керосин бар. Егер оның ПӘК-і 40-ке тең болса, ол толық жанғанда неше литр суды 100С-тан қайнау температурасына дейін қыздыруға болады? с4200 Дж/кг0С, q=46106 Дж/кг.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті орташа оқушылар орташа және жеткілікті деңгейдің тапсырмаларын орындайды. Қабілетті оқушылар жоғары деңгейдің тапсырмасын орындайды. Оқушылардың жұмысын сырттай бақылап, қиындық туған жағдайда мұғалім жандарына барып қолдау көрсетеді.

Алған білімдерін бағалау критерийлері арқылы тексеру.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұры сжүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу