Арифметикалық амалдардың қасиеттері. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1А. Натурал сандар және нөл. | Мектеп: | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Арифметикалық амалдардың қасиеттері. | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.3** бөлшек сандармен өрнектердің мәнін тиімді есептеуде арифметикалық амалдар қасиетін қолдану | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Көптаңбалы сандармен өрнектердің мәнін тиімді есептеуде арифметикалық амалдар қасиетін қолдану | ||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәнін табу; Санды өрнектердің мәнін табу үшін көбейту мен қосу амалдарының қасиеттерін қолдану. | ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар - есептеулерде натурал сандарға арифметикалық амалдар қасиеттерін қолдануды тұжырымдай алады; Пәндік лексика және терминология - арифметикалық амалдардың қасиеттері (ауыстырымдылық, терімділік және үлестірілімділік); Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - есептеуді тиімді тәсілмен орындау; - көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану арқылы ...; - қосындыны (айырманы) санға көбейтуді орындау үшін ... | ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.Бірлескен ортада жұмыс жасау. Дағдыландыру құндылықтарын жүзеге асыру үшін / жұппен және топтық жұмыс түрлері. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | ||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны қолдану | ||||||||||||||||
Бастапқы білім | Арифметикалық амал, натурал сандармен жұмыс жасай білу. Сандық және әріптік дағдылармен жұмысты қалыптастыру. | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) | І. Сыныпта жағымды психологиялық ахуалды орнату. «Сигналдық карточка» стратегиясы -Сабақтың басында оқушылардың көңіл-күйлері қандай жағдайда екенін бақылап көрейік. Сіздердің үстелдеріңізде үш түрлі-түсті карточкалар жатыр. Қызыл – мұңды, ештеңе қолымнан келмейді; Сары – қобалжудамын, менің ойымша қолымнан келмейтін сияқты ; Жасыл – менің көңіл күйім керемет, менің қолымнан барлығы келеді. -Қазіргі кездегі көңіл-күйіңізге байланысты карточканы көрсетсеңіз. | Презентация Слайд 1 | |||||||||||||||
Топқа бөлу (4 мин) | ІІ.Тақтада арифметикалық амалдардың қасиеттерді жазылған кесте ілініп тұрады.Оқушыларға өрнек жазылған қағаз таратылады. Әр оқушы мысалды орындап , қай қасиетті қолданды , соның астына іледі. а+в =в+а ауыстырымдылық(а+в)+с=а+(в+с) терімділік (а·в)·с=а· (в·с) терімділік (а+в)·с=а·с+в·с үлестірімділік
| Карточка №1 «Топқа бөлу» | |||||||||||||||
Сабақ тақырыбын анықтау (2 мин) | ІІІ.Сабақ тақырыбы: Арифметикалық амалдардың қасиеттері. Сабақтың мақсаты: Амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәнін табу; Санды өрнектердің мәнін табу үшін көбейту мен қосу амалдарының қасиеттерін қолдану. | Презентация Слайд 2 | |||||||||||||||
Топтық жұмыс (8 мин) | ІҮ.Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында «Постер» стратегиясын қолдану (топтық жұмыс) Оқушылар өз топтарында тапсырмаларды орындайды:. екі есеп құрастырып басқа топтарға ұсынады. 2.Арифметикалық қасиеттерді қолдана отырып есептерді шешу. 1 топ – көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті 2 топ – көбейтудің және қосудың терімділік қасиеті, 3 топ – көбейтудің үлестірілімділік қасиеті. | А3 Парақтары, түсті маркерлер | |||||||||||||||
Қорытынды Жұппен жұмыс (10 мин) | Ү.Материалды бекіту мақсатында оқушыларға деңгейлік тапсырмалар ұсынылады: Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдана отырып, өрнектерді ықшамда. 1-топ: 1)4а+36а-8a+3a, егер a=6;2)52b-7b-6b+b, егер b=25; 2-топ: 3)14m+m+17m-9m , егер m=30; 4)31n+5n-n+19n , егер n=20; 3-топ: 5)2x+6+9x+8+x, егер x=4; 6)15+3y+y+4+5y, егер y=7. Бағалау критерийлері:
Кілт арқылы тексеру (слайд 4)
40 b =40х25 =1000;
23 m=23х30=690
12х+14=12х4+14=62
9х7+19=82 | Презентация слайд 3 Дифферен-циация Презентация Слайд 4 | |||||||||||||||
Формативтік бағалау (10 мин) |
| ФО1 | |||||||||||||||
Reflection (3 мин) | РЕФЛЕКСИЯ
| Презентация слайд 5 | |||||||||||||||
Homework 1 мин | Карточка бойынша тапсырманы орындау
| Карточка №2 | |||||||||||||||
Дифференциация | Бағалау жолдары | Пәнаралық байланыс | |
Жаңа тақырып қамту кезеңінде оқушыларға жекешеленеген көмек көрсету.Топта немесе жұпта көмек көрсету: оқушылар бір-біріне көмек көрсетеді | Кері байланыс Қалыптастырушы бағалау Бір-бірін бағалау Дифференциация арқылы қарапайым тапсырмалардан күрделі тапсырмаларға жету | ||
Сабақ бойынша кері байланыс Сабақ мақсаты оқушыларға түсінікті болды ма? Оқушылар түгелдей сабақ мақсатына жетті ме? Егер жоқ болса, неліктен? Дифференцация сабақта дұрыс өткізілді ме? Сабақ уақыты дұрыс өткізілді ме? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма? | |||
Қорытынды баға Сабақтың екі аспектін атап көрсетіңіз 1: 2: Сабақты жақсару үшін не қажет? 1: 2: | |||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру