Эргoнoмикa ұғымы. Информатика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мepзiмді жоспapдың тapaуы: | Мектеп: НЗМ ФМБ Алматы | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||
Сaбaқтың тақыpыбы: Мәселені анықтау және талдау | Эргoнoмикa ұғымы | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдapламacына ciлтеме) | •жобаны әзірлеу кезінде электрондық кестелермен жұмыс істеу дағдысын қолдану | ||||||||
Сaбaқтың мaқcaты
| •Электрондық кестеде процесстердің моделін (физикалық, биологиялық, экономикалық және т.б.) өңдеу және зерттеу | ||||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар: •модель және моделдеу ұғымдарын түсіндіре алады •модель түрлерін түсіндіре алады •кестелік моделді өздігімен құрастыра алады •Excel-дегі дерек түрлері мен форматтарды дұрыс пайдалана алады | ||||||||
Тілдік мақсаты | Келесі ұғымдарды түсіндіре алады: Модель, моделдеу, процесстер, диаграмма, график, дерек түрлері | ||||||||
Құндылықтарға баулу
| «Жалnыға бiрдeй еңбeк қoғaмы». Кoмпьютермен жұмыc жаcау кезінде mехникa қауіnсіздігiнің eрeжелepiн caқтaй omыpып, monтық, жұnmық, жeke жұмыс opнын ұйымдacmыруда жaуanкершілікmi ceзіне отырып, біpi-бipiне көмек бepу және өмip бoйы бiлiм aлу | ||||||||
Пәнаралық байланыс | Mamemamuка, физика, экономика | ||||||||
Алдыңғы білім |
| ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||
1-ші сабақтың басы3 мин 3 мин 7 мин 7 мин 5 мин 5 мин 5 мин 5 мин
| Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстырады. Мұғалім келесі сұрақтарды қойып, оқушылармен талқылайды: - Модель дегеніміз не? - Модельдер қайда және қалай қолданылады? - Модельдерді пайдаланудың қандай артықшылықтары бар? - Модельдеу дегеніміз не? Мұғалім модель, модельдеу туралы айтады Мұғалім модельдеу әдістерінің жіктелуін және модельдеу кезеңдерін айтады Мұғалім оқушыларды MS Excel кестелік редакторымен таныстырады және олармен бірге талқылайды. Мұғалім MS Excel-дегі дерек түрлері және олардың ерекшеліктері туралы айтады Мұғалім MS Excel-дің стандартты терезесін және оның мүмкіндіктерін көрсетеді Мұғалім Excel-де бар сандық форматтар мен формулалар туралы түсіндіреді | 1-3 слайды 4 слайд Материал – Моделирование.docx 5 слайд 6-7 слайды 8 слайд 9 слайд 10 слайд 11-12 слайд | |||||||
2-ші сабақтың басы 7 мин
5 мин 5 мин 10 мин 5 мин 3 мин | Практикалық жұмыс:1-ші тапсырма.2014 жылдан бастап 2018 жылға дейін ҚР халқы қанша пайызға артқанын Excel-де есептеңіз және әр жылдың көрсеткіші үшін диаграмма құрыңыз.РЕСУРС: https://ru.wikipedia.org/wiki/Население_Казахстана 2-ші тапсырма. ЕСЕПТІҢ МАТЕМАТИКАЛЫҚ ҮЛГІСІН ЖАСАП, ОНЫ EXCEL-ДЕ ШЕШІҢІЗ Соғыстың басында, "танк әлемі" ойынында екі командада әрқайсысында 14 жауынгерлік машинадан болды. Нәтижесінде, базаны басып алғаннан кейін, қарсыласыңыздың жоғалуы сіздің командадан үш есе көп болды және алаңда жалпы 12 машина қалды. Ойынның соңына қарай сіздің командаңызда қанша танк қалды?3-ші тапсырма. EXCEL-ді қолдана отырып келесі есепті шығарыңызОх осі бойымен массасы m = 1 кг дене V0 = 2 м/с жылдамдықпен қозғалып келеді. Қозғалыс бағыты бойынша бірқалыпты t = 2 сек уақытта F = 4 Н күші әсер етеді. Бұл күштің әсерінен кейінгі дененің жылдамдығын анықтаңыз. 4-ші тапсырма. Әр түрлі процестер үшін тапсырма ойлап табыңыз (физикалық, биологиялық, экономикалық) және электрондық кестеде модельдерін жасаңыз. ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫСТАРДЫ ҚОРҒАУМұғалім келесі сұрақтарды қояды: -Модель және модельдеу дегеніміз не? -Модельдеудің жіктелуі -Компьютерлік модельдеудің қолдану салалары | 13 слайд 14 слайд 15 слайд 16 слайд 17 слайд 18 слайд 19 слайд | |||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Сабақтың қорытындысы. Рефлексия. •Мен бүгін білдім.... •Мен бүгін сезіндім.... •Мен келесі сабақта білгім келеді.... | ||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||
Сабақ барысында саралау әдісі бойынша оқу материалдарын, қабілеттеріне байланысты сұрақтар, оқушы білімін жетілдіру үшін әртүрлі әдіс –тәсілдер қолданылады. | Ауызша бағалау, «Бармақ» әдістері «Қонаққа бару», «Суреттер сөйлейді», «Бес саусақ», «Тыңда, ойлан, жауап бер» | Сабақта оқушылар есептеуіш техника кабинетіндегі қауаіпсіздік ережелерін сақтауға арналған картатекалар. Слайдтар. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? | Сабақта оқу мақсаттары шынайы болды. Сабақ барысында оқушылар оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды деп ойлаймын. Егер балалар оқу мақсатына жетпеген жағдайда балаларға қосымша үйге тапсырма беріледі. Сабақ барысында саралау дұрыс жүргізіледі деп ойлаймын. Сабақ барысында Осы сұрақтар аясында сабақтың соңында рефлексия жүргізілді. | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру