Иіс газымен улану. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2B | Мектеп: Шымкент қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Иіс газымен улану | |||||||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.1.28 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау; | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - иіс газының құрамын және тірі ағзаға әсерін түсіндіру; - иіс газымен уланғанда көрсетілетін алғашқы көмекті түсіндіру; | |||||||||||||
Жетістік критерийлері | - иіс газының құрамын және тірі ағзаға әсерін біледі; - иіс газымен уланғанда көрсетілетін алғашқы көмекті дұрыс түсіндіру; | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Иіс газымен уланудың қалай жүретінін, негізгі себептері мен улану белгілерін, зардап шегушіге көрсетілетін алғашқы көмек пен емдеу жолдарын, улануың алдын-алуын өзара ауызша талқылай алады. Гемоглобиннің иіс газымен қосылуы …… түзілуіне алып келеді Иіс газы …. жұмысын бұзады, табиғи жасушалардың жойылуын жылдамдатады, тыныс жолдарының …. бос екенін тексеру қажет. … гемоглобин оттекті тасымалдау қабілетінен айрылады Жану аймағындағы оттектің жеткіліксіздігі …. | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында мектеп құндылықтары жүйелі түрде енгізіледі. Ол сабақтың ажырамас бөлігі болып саналады. Мысалы: Ашықтық. Құрмет. Ынтымақтастық. Өмір бойы білім алу. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биологиямен пәнаралық байланыс. Химия туралы алдыңғы білім де қажет. | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта арқылы оқушыларға көрсетілімдер көрсетіледі. | |||||||||||||
Бастапқы білім | 10.1А Атом құрылысы 10.1С Химиялық байланыс 10.1D Периодтылық 10.3С Тотығу-тотықсыздану реакциясы | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 1-2 минут 3-5-минут | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басында оқушылардың көңіл-күйін, сабаққа деген ынтасын көтеру мақсатында бір-біріне жақсы тілектерін айтады. Бүгінгі сабақтың оқу мақсаты: - иіс газының құрамын және тірі ағзаға әсерін түсіндіру; - иіс газымен уланғанда көрсетілетін алғашқы көмекті түсіндіру Жетістік критерийлері білім алу мақсатымен танысқаннан кейін студенттермен құрастырылады. Мүмкін болатын жетістік критерийлері: - иіс газының құрамын және тірі ағзаға әсерін біледі; - иіс газымен уланғанда көрсетілетін алғашқы көмекті дұрыс түсіндіру. | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-7-минут 7-27 минут 27-33 минут 33-37 минут | (М) Слайдтарды қолдану арқылы жаңа тақырыпты мұғалімнің түсіндіруі. Бұл көміртегі бар заттардың толық емес жануы кезінде пайда болатын түссіз газ. Өнеркәсіптік жағдайда атмосфералық ауаның аз мөлшерде көміртегі тотығымен ластануы мүмкін, оның адам ағзасына ұзақ әсер етуі созылмалы улануға әкеледі. Созылмалы улану жағдайлары қазандықтарда, гараждарда, ашық пештерде және құю зауыттарында және басқа салаларда жұмысшылар арасында көп көрінеді. (Т) Жаңа тақырыпты өз бетінше қарау және ақпаратты табу үшін үш топқа бөлініңіздер. Әр топ өзіне берілген тақырыпта ақпарат іздеп, 20 минуттан соң топбасшысы қорғайды.
(Т) Топтың жауабын бағалау үшін слайдтағы ақпаратпен сәйкестігіне, жауаптарының толықтығына және нақтылығына мән беріледі. Басқа топ оқушылары берілген жауаптың деңгейіне қарай жалпы бағалайды. (М) иіс газы өкпе арқылы қанға енеді, қанда ол қарқынды түрде гемоглобинмен байланысқа түседі, нәтижесінде карбоксигемоглобин деп аталатын өте берік қосынды пайда болады (карбоксигемоглобиннің ыдырауы өте жай өтеді), иіс газымен қосылған гемоглобин оттегіні тасымалдау қабілетінен айырылады, организмде оттегінің жетіспеуі пайда болады. (М) Жұмыс бөлмесінің ауасындағы СО концентрациясын бақылау, жұмыс аймағының ауасындағы СО қауіпті концентрациясын анықтау үшін автоматты индикаторларды қолдану. Ацизолды өрт сөндірушілер мен түтінді бөлмелерде жұмыс істейтін басқа адамдар үшін алдын-алу шарасы ретінде қолдану (зақымдануға 20-30 минут қалғанда). Ауру кезінде оқшаулағыш газ маскасын немесе «СО» белгісінің сүзгіш газ маскасын қолдану. СО интоксикациясының алдын-алудың негізгі шаралары - бұл СО түзілуімен байланысты процестерді герметизациялау және жұмыс бөлмесіне көміртегі тотығының енуінің алдын алу. Кері байланыс. Сабақтың соңында оқушыларға бүгінгі белсенді қатысқаны үшін рахмет айтылып, олардан кері байланыс ретінде төмендегі кесте толтырылып, қорытынды жасауы сұралады.
| Угарный газ. Опасность. Первая помощь. https://www.youtube.com/watch?v=gNG7aXre6tA Как определить симптомы отравления угарным газом? | ||||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 минут | Оқушыларды бағалауда олардың сабаққа қатысуы, берілген сабақ мақсатын дұрыс түсінуі және сабақ соңында алынатын жетістік критерийлері негізге алынады. Үй тапсырмасы: Иіс газының адам ағзасына әсерін зерттеуі және улануға қарсы алғашқы көмек көрсету туралы нұсқалық құрастыруы қажет. | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Барлық оқушылар: Иіс газымен уланудың зиянын және салдарын біледі Көптеген оқушылар: Иіс газымен уланғанда алғашқы көмекті дұрыс көрсетуді түсіндіреді. Кейбір оқушылар: Оқу мақсатына толық жетеді. Өздерінің білгенің өзге құрбыларына түсіндіре алады. | Оқушылардың оқу жетістігін бағалау үшін олардың берілген сұрақтар мен тапсырмаларға дұрыс және анық жауап беруі басты назарда болады. Сондай-ақ олар өз ойларын ашық түрде жеткізе алулары керек. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
| ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?