Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.4А Туындының қолданылуы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.33

туындының көмегімен функцияның қасиеттерін зерттеу және оның графигін

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушыларда туындының көмегімен функцияның қасиеттерін зерттеп және оның графигін салудың дағдысын қалыптастыру.

  Бағалау критерийлері

  • Функцияны туындының көмегімен зерттеу алгоритмін біледі;
  • Алгоритмді қолданып, функцияны зерттейді;
  • Функцияның графигін салады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар: функцияны зерттеу бойынша әрекеттер туралы түсініктеме айта алады.

  • Пәнге қатысты лексика мен терминология
  • туынды
  • дифференциалдау;
  • дифференциалдау ережелері;
  • стационарлық, кризистік нүктелер;
  • кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері
  • -функцияны зерттеу.
  • Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, онда.

Қосындының туындысы ...тең

Ең үлкен және ең кіші мәндері ... болады

Функцияның монотондылық аралықтарын табу үшін, ...қажет

Графикке жанаманың теңдеуін табу үшін...

Қосындының туындысы ...тең.

  Құндылықтарды дарыту

Жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.

Жаһандық азаматтылыққа

тәрбиелеу

Ұжыммен, жұппен жұмыс жасай отырып, бір-бірінің пікірін қабылдап, өзі қорытынды ой түюге тәрбиелеу

 Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті құралдарды қолдану;

График салуға арналған бағдарламаларды қолдану

Бастапқы білім

туынды, туынды табу ережелері, функцияның өсуі және кемуі, кризистік нүктелер, функция графиктері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

  • мин

1.Оқушылармен амандасу

2.Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.

Сабақтың ортасы

6 мин

10 мин

10 мин

10 мин

3.Жаңа білімді меңгеру

Функцияның зерттеп, графигін салу алгоритмін құрады:

 1.Анықталу облысын табады;

 2.Жұп-тақтылыққа зерттейді;

 3.Периодтылыққа зерттейді;

 4.Координата осьтерімен қиылысу нүктелерін анықтайды;

 5.Таңба тұрақтылығына зерттейді;

 6.Өсу, кему аралықтарын, экстремум нүктелерін анықтайды;

 7.Асиптоталарын табады;

 8.Кесте құрады;

 9.Графигін салады;

 10.Мәндер облысын анықтайды.

4.Front work. Өзін-өзі тексеру

1-тапсырма.

Функцияны зерттеп, графигін тұрғыз:

Шешуі:

1.

2. функция жұп та, тақ та емес.

3. Координаталар осімен қиылысу нүктелері:

Oy: x=0; y(0)=0

Ox: y=0; , онда екі нүктеде қиылысады: О(0;0) және A(3;0).

4.Таңба тұрақтылығын анықтайық:

Демек, аралығында ал аралығында .

5. ;

Функция және аралықтарында өседі, себебі , ал аралығында кемиді, өйткені .

Демек, - максимум нүктесі, х=2 – минимум нүктесі.

Экстремум нүктелеріндегі функцияның мәндерін есептейік:

(2;-4)

(0;0)

6. Зерттеу негізінде кесте құрайық:

7. Функцияның асимптоталары жоқ.

8. Графигін саламыз:

9.

2-тапсырма.

Функцияны зерттеп, графигін тұрғыз:

1. ;

2. Функция тақ;

3.

4.Функция асимптотасын табайық:

а) Вертикаль асимптота: х=0 түзуі (Оу осі), себебі:

,

.

b) Көлбеу асимптота: y=kx+b түзуі, мұндағы k, b сандары келесі формулалардан табылады:

, ендеше көлбеу асимптотасы жоқ.

5.Зерттеу негізінде кесте құрамыз:

х

-17

(-17;0)

0

(0;17)

17

-

0

+

-

+

0

-

34

-

-34

extr

min

-

max

6.Графигін саламыз.

Дескриптормен жұмыс.

Дескриптор

+/-

Функцияның анықталу облысы табады

Функцияның жұп, тақтығын анықтайды

Координаталар осімен қиылысу нүктелерін табады

Таңба тұрақтылығын зерттейді

Функцияның туындысын табады

Функцияның өсу, кему аралығын анықтайды

Функцияның максимум, минимум нүктелерін анықтайды

Зерттеу негізінде кесте құрайық:

Графигін тұрғызады

Мәндер облысын анықтайды

5. Pair work. Бірін-бірі бағалайды.

1.Функцияны зерттеп, графигін салыңыз:

  • f(x)=2-x; b) f(x)=3x2+6x-7.

2. Функцияны бірсарынды өспелі және бірсарынды кемімелі аралықтарын, экстремумдарын табыңдар.

  • 1,5x2+x; b) –x2+6x+8.

6. Individual work. Өзін-өзі бағалайды

1.Функцияны зерттеп, графигін сал:

f(x)=3-2x-x2

2. f(x) функциясының берілген R аралығында бірсарынды өспелі болатынын дәлелдеңіз:

f(x)= x-cosx

Дескриптормен жұмыс.

Дескриптор

+/-

Функцияның анықталу облысы табады

Функцияның жұп, тақтығын анықтайды

Координаталар осімен қиылысу нүктелерін табады

Таңба тұрақтылығын зерттейді

Функцияның туындысын табады

Функцияның өсу, кему аралығын анықтайды

Функцияның максимум, минимум нүктелерін анықтайды

Зерттеу негізінде кесте құрайық:

Графигін тұрғызады

Мәндер облысын анықтайды

Саралау тапсырмалардың оңайдан күрделіге қарай ауысуында көрінеді. Мұғалім оқушыға бағыт беріп, көшбасшылық танытады.

Абилкасимова

Алгебра және анализ бастамалары

10-сынып

Абилкасимова

Алгебра және анализ бастамалары

10-сынып

Абилкасимова

Алгебра және анализ бастамалары

10-сынып

Сабақтың соңы

  • мин

7.Рефлексия

8.Үй тапсырмасы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке жұмыс жасайды.

Фронтальды жұмыста оқушыларға базалық деңгей беріледі. Есептер шығару барысында жеке-дара оқыту ұйымдастырылады.

Мұғалім қабілеті жоғары және төмен оқушыларға көмек көрсетеді, ал орта деңгейдегі оқушылар қабілеті жоғары оқушылардың өзара көмегі арқылы ілгері жылжи бастайды.

Жеке жұмыста өзін-өзі, топтық жұмыста бірін-бірі бағалау түрлері қолданылады. Сабақта оқушылардың теориялық материалды меңгеруі фронтальды презентациямен жұмыс істеу арқылы жасалады.

Сабақ басында оқушылар кабинеттегі тәртіп ережелерімен , қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу