Сабақ жоспары (ұмж): Cызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы 2-сабақ (Алгебра, 7 сынып, 2 тоқсан)

Сабақ жоспары (ұмж): Cызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы 2-сабақ (Алгебра, 7 сынып, 2 тоқсан)


ТАҒЫ ДА ОҚЫҢЫЗДАР:
Тұмау тиген кезде кір сабынның пайдасы бар

Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Функция. Функцияның графигі.
Сабақтың тақырыбы: Cызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы 2-сабақ
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 7.5.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу;
Сабақтың мақсаттары: графиктері параллель немесе қиылысатын сызықтық функциялардың формулаларын құрастыру

Сабақтың басында мұғалім ерекше көңіл аударады:
- оқушылардың зейін қоюына
- оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды
- оқушылардың «жақын даму аймағын» анықтайды
- деңгейлер бойынша (А, В және С) өзіндік және үй жұмысын орындау
- сабақтың аяғындағы күтілетін нәтижелер
Сабақта оқушылар білетін ұғымдар қолданылады және жаңа ұғымдар енгізіледі. Сондықтан материалмен танысу барысында сөздікке жаңа терминдер енгізіледі.
Әртүрлі іс-әрекеттер жасау барысында оқушылар бағалау парағын толтырады. Сабақтың соңында қорытынды жасалады және мұғалімнің жұрналында белгіленеді, бұл оқушылардың нәтижелерінің және сабақтың арасындағы кезеңдердің қорытындыларының диагностикасын жасауға көмектеседі.
I. Үй жұмысын тексеру – 5 мин
Оқушылар үй жұмысы шешімінің үлгісі және мұғалім ұсынған критерийлер бойынша өзінің жұмысын бағалайды және сабақтың бірінші кезеңіне шыққан пайызды анықтайды.

II. Ой қозғау – 7 мин
Құндылықтарды дарыту - қойылған сұрақтарға тез жауап беру, умение быстро отвечать на поставленные вопросы, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу.
Оқушыларға 1 ден 6-ға дейін сандар жазылған үлестірмелер жиынтығы ұсынылады, ал тақтада формуламен жазылған сызықтық функциялардың тізімі жазылған

Әрбір сұраққа оқушылар тиісті үлестірмелерді көтереді.
Сұрақтар келесідей болуы мүмкін:
– графиктері параллель болатын функцияларды көрсетіңіз;
– графиктері қиылысатын функцияларды көрсетіңіз;
– графиктері беттесетін функцияларды көрсетіңіз;
- графиктері координаталар басынан өтетін функцияларды көрсетіңіз;
- графиктері Ох осіне параллель болатын функцияларды көрсетіңіз ;
- графиктері Оy осіне параллель болатын функцияларды көрсетіңіз ;
- графиктері өсетін функцияларды көрсетіңіз;
- графиктері кемитын функцияларды көрсетіңіз;
және т.с.с.
Жұмысты орындағаннан кейін оқушылар дұрыс жауаптар саны бойынша өздерін бағалайды және пайыздарын бағалау парағына жазады.
III. Жаңа материалмен жұмыс –10 мин:
Бұл кезеңде оқушыларда өмір бойы білім алуға бейімделу құндылығы дамиды. Сонымен қатар жұптасып бекітуге тапсырмаларды орындау барысында оқушыларда оқуға бейімділігі, ақпаратты өзбетінше табу, жағдайды талдау дағдылары дамиды.

Мұғалім тақтада функцияны жазады: . Содан соң оқушыларға функцияның коэффициентін әртүрлі жағдайларда табуды ұсынады.
Мысалы:
– берілген функцияның графигі функцияның графигіне параллель;
– берілген функцияның графигі функцияның графигін ордината осінің бойымен қиып өтеді;
– абсцисса осін қиып өтпейді;
– координаталары (-2;3) нүктесі арқылы өтеді;
және т с.с.
Оқушылар жауаптарын өз дәптерлеріне жазады, жұмыс аяқталған соң өзін-өзі және бірін-бірі тексереді.
IV. Бекіту – 15 мин:
Берілген материалды тереңдету және жаңа ситуацияларға бейімделу мен мәселелерді қою, шешім қабылдау құндылықтарды дарыту үшін оқушылар шығармашылық тапсырмаларды орындайды, мұнда оқушылар өз деңгейлеріне қатысты тапсырманы таңдауға құқылы.
Жұптық жұмыс:
Көрсетілген түзу берілген функцияның графигі болатындай сызбаларды Оу немесе Ох осьтермен толықтырыңыз. Тіктөртбұрыштардың ішіне екінші функцияның формуласын жазыңыз. Осы функциялардың графиктерінің қиылысу нүктесінің координаталарын және басқа көрсетілген нүктелердің координаталарын анықтаңыз (бірлік кесінді – 1 торкөз).

Жұмысты орындағаннан кейін дәл осы тапсырманы орындаған екінші жұбымен жауаптарын салыстырады, Жауаптар талқыланады, дұрыс жауапты таңдау шешім қабылданады, содан соң топтарға бірігіп оқушылар қайтадан талдау жүргізеді ( бірін-бірі тексереді)...........

ТАҒЫ ДА ОҚЫҢЫЗДАР:
Дертті тілге қарап анықтауға болады



Полную версию материала можете скачать на сайте zharar.com через 60 секунд !!!

00

