ZHARAR | KZ | Сабақ жоспары | Ұзақ, орта, қысқа мерзімді жоспар (ҰМЖ, ОМЖ, ҚМЖ) | Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері (Жаратылыстану, 5 сынып, IV тоқсан)

Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері (Жаратылыстану, 5 сынып, IV тоқсан)

 Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері (Жаратылыстану, 5 сынып, IV тоқсан)
Пән: Жаратылыстану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Табиғатты қорғау
Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): • 5.6.3.1. Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін атау
Сабақ мақсаттары: Оқушылар жасай алады:
• ҚР негізгі ғаламдық мәселелерін талқылау
• Өз жұмысының нәтижелерін талдау
• ҚР негізгі экологиялық мәселері бойынша зерттелген мәлімметті талдау
• Берілген тапсырма бойынша коллаж құру.

Ұйымдастыру кезеңі
Starter: Бейнебаян көрсету «Твиг Билим»
(С) «Экожүйедегі абиотикалық факторлар»
Мұғалім сынып оқушыларымен әңгімелесу жүргізеді:
• Абиотикалық факторлар дегеніміз не?
• Абиотикалық факторларға нені жатқызуға болады?
• Неліктен Колорада өзені өлшемі жағынан кішірейді және өзенге ағуын тоқтатты?
• Қандай ластанулар экожүйеге әсер ете алады?
(W/f) Кері байланыс: оқушы – оқушы, мұғалім - оқушы
Сабақ тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірлесе айқындау.

(С) Оқушыларға топтарда жеті ғаламдық экологиялық мәселелерді талдады ұсыну:
• Ғаламдық жылыну
• Ормандарды кесу
• Жерлердің шөлейттенуі
• Тұрмыстық қалдық
• Атмосфераның ластануы
• Ауыз суыңың сапасы
• Тірі ағзалар түрілерінің азаюуы (биоалуандылық)
Кері байланыс: мұғалім - оқушы
(Д) Оқушылар ғаламдық экологиялық мәселелер бойынша бейнебаян қарайды. Мұғалім оқушыларға бейнебаян қарау барысында ғаламдық мәселелер туындау себептерін анықтауды ұсынады.

(Т) Оқушылар топтарда еліміздегі ғаламдық экологиялық мәселерді анықтап, өз жұмыстарының нәтижелерін дәлелдеп түсіндіреді.
Кері байланыс: оқушы – оқушы, мұғалім - оқушы

(Т) Оқушыларға Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері бойынша коллаж жасау ұсынылады.
Кері байланыс: оқушы – оқушы, мұғалім - оқушы

(Ж) Оқушылар Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерінің бірін қамтитын ақпарат көздерінен алынған мақалаларды талдайды. Зерттелген мәліметтер бойынша оқушылар кесте құрады. Кестеде мәселені, себебін, шешу жолын ұсынады.

Кері байланыс: мұғалім - оқушы
(Т) Оқушыларға ҚР экологиялық мәселелерін өз дәлелдемелерін келтіре отырып, маңыздылығы бойынша реттілікпен орналастыру тапсырмасын орындату. Мәселелер ретінде оқушыларға келесі тізім берілді :
• Атмосфераның ластануы;
• Тұрмыстық қалдықтар;
• Судың ластануы;
• Жерлердің шөлейттенуі;........
Скачать файл ZHARAR.COM

(Если ссылка на скачивание файла не доступна - дайте нам знать об этом в комментариях либо через форму обратной связи)
