Сабақ жоспары (ұмж): Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч. Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы. (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)

Сабақ жоспары (ұмж): Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч. Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы. (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)


ТАҒЫ ДА ОҚЫҢЫЗДАР:
БАЛАНЫҢ ЖӨТЕЛІНЕ ҚАРСЫ МЫНАНДАЙ БІРНЕШЕ ҚАРАПАЙЫМ ХАЛЫҚТЫҚ ЕМДЕР БАР

Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Эволюциялық даму
Сабақ тақырыбы: Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч. Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.2.5.1 К. Линней, Ж.Б. Ламарк еңбектерінің негізгі қағидаларын оқып зерттеу;
9.2.5.2 эволюциялық ілімінің қалыптасуындағы Ч. Дарвин
еңбектерінің рөлін түсіндіру.
Сабақ мақсаттары: • К. Линней, Ж.Б. Ламарк, Ч. Дарвин еңбектерімен танысу;
• Олардың негізгі қағидаларын оқып зерттеу.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сыныпта жақсы көңіл-күй қалыптастыру.
Оқушылардың сабаққа даярлығын қадағалау.
Ой қозғау:
Тақта арқылы оқушыларға ғалымдардың суреттері көрсетіледі.
Мына суреттегі ғалымдар кімдер деп ойлайсыңдар? Оқушылар өз ойларын айтады. Білетіндерін еске түсіреді. Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап, мақсаты мен бағалау критерийлерін тұжырымдау.
(Т) (Жж) Оқушыларға таратпа материал арқылы К.Линней, Ж.Б.Ламарк, Ч.Дарвиннің еңбектерін зерттеуге ұсынылады.

(Т) (Жж) Оқушылар К.Линней, Ж.Б.Ламарк, Ч.Дарвиннің еңбектерінің кемшіліктері мен артықшылығын талқылайды.

(Жж) К.Линней, Ж.Б.Ламарк еңбектерін салыстырып, кестені толтырады.

(Т,Қ) Мұғалім оқушыларға проблемалық сұрақ қояды:
-Неліктен Ч.Дарвинді Галапагос аралдарында көрген қунақтар таңқалдырды?
-Табиғи сұрыпталу ненің нәтижесінде пайда болды?

(Т,Қ)Тақтада жираф мойнының ұзаруы бейнелеген суреттер көрсетіледі, оқушылар мұқият қарайды және өзгерістерді Ч. Дарвин, К. Линней, Ж.Б. Ламарк көзқарастары тарапынан түсіндіреді.
КБ: мұғалім оқушыларға қажетті жерде көмек көрсетеді.
Б: мұғалім оқушылардың жауаптарын бағалайды......

ТАҒЫ ДА ОҚЫҢЫЗДАР:
Істі жүргізетін дұға



Полную версию материала можете скачать на сайте zharar.com через 60 секунд !!!


