ZHARAR | KZ | Сабақ жоспары | Ұзақ, орта, қысқа мерзімді жоспар (ҰМЖ, ОМЖ, ҚМЖ) | Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті кім әкелді: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма? 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІІ тоқсан)

Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті кім әкелді: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма? 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІІ тоқсан)

 Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті кім әкелді: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма? 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІІ тоқсан)
Пән: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3A XIII – XV ғғ. Қазақстан
Сабақтың тақырыбы: Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті кім әкелді: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма? 1-сабақ
Сабақтың мақсаты: XIII-XV ғғ. Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау; ассимиляция
Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау;
Ұйымдастыру кезеңі.
1) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырып бойынша мұғалім оқушыға ауызша әртүрлі сұрақтар қойып, сұрақ жауап түрінде алмасады.
2) Жаңа тақырыпқа болжам.
«Галерея» әдісі.
М Сынып оқушыларына моңғол мен қыпшақтың баспаналары мен киім үлгілерінің суреттерін көрсетемін.
Критерий:
1. Галереядағы суреттерді зерттеу.
2. Суреттердің 2 айырмашылығы мен 2 ұқсастығын табу.
Жетелеуші сұрақтар қою арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын айтулары тиіс.
Моңғол киімі
Қазақтардың ұлттық киімдері.
Қыпшақ және қазақ киіз үйлері.
3) Оқу мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары, бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады.
Оқушыларды 4 топқа бөлемін.
БББ стратегиясы
М Монғолдар мен қыпшақтардың Орта Азияға ықпалы.
Топтарға кесте сызылған А3 парағы беріледі, олар 1- қатарды толтырады. Әр топ өз жазғандарын оқып таныстырады.
Одан соң 2- қатарды толтырады, басқа топтарға таныстырады.
Білемін Білгім келеді Білдім
М Оқушыларға «ассимиляция» ұғымын түсіндіремін. Моңғолдар мен түркі тайпалары ассимиляциясының ерекшеліктері туралы айтып өтемін.
«Ойлан. Жұптас. Пікірлес»
Зерттеу және талдау
Тапсырма:
Мәтінді және кілт сөздерді пайдаланып зерттеу жұмысын жүргізу.
Кілт сөздер: хан, қаған, әскери жүйе, «Кодекс Куманикус», ислам діні.
Ж Оқушыларға дереккөздерінен алынған мәтіндерді ұсынамын.
Критерий:
1. Жергілікті халықтың құрамындағы өзгерістерді анықтау.
2. Антропологиясындағы өзгерістерді анықтау.
3. Тіліндегі өзгерістерді анықтау.
Жұптық жұмыс. Әр жұп өз тұжырымдамаларына сәйкес таратылған парақты толтырады.
І.Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген моңғолдар, өйткені...
Скачать файл ZHARAR.COM

(Если ссылка на скачивание файла не доступна - дайте нам знать об этом в комментариях либо через форму обратной связи)
