Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі 6-сабақ (8 сынып, II тоқсан )

 Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі 6-сабақ (8 сынып, II тоқсан )

Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Сабақтың тақырыбы: Мұрат Мөңкеұлы «Сарыарқа» өлеңі 6-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) Т/Ж4.Шығарма үзінділерімен жұмыс
Сабақ мақсаты: Көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Құндылықтар қоржыны
Топтағы оқушылар әдебиеттегі құндылықтарды 1 минутта жазып қоржынға салады. Өзге топқа ұсынады. Ол топ қоржындағы құндылықтарды талқылап, «Сарыарқа» өлеңінің үйде жаттаған үзінділерімен үндесуін талқылап ой қорытады.
Сабақ тақырыбы мен мақсаты талқыланып, таныстырылады.
Топқа бөлу
Оқушылар өлең шумақтары арқылы 4 топқа бөлінеді.
Шумақтарды топта талқылап, автор көзқарасына пікір білдіреді.
1-топ.
Біз көштік Сарыарқадан бермен асып,
Көлденең Сағыз бенен Жемді басып,
Ат мініп, киім киіп, тұқым алдық,
Сүйектес жақын жұртқа араласып.
2-топ.
Бұ қоныс – жеті жұрттан қалған қоныс,
Ноғайдың көшіп талақ салған қоныс.
Қазтуған, Асан Қайғы, Орақ, Мамай,
Біз түгілі осыларды да алған қоныс.
3-топ.
Әуелі жеңіп орыс Еділді алды,
Сарытау, Аштарханның жерін де алды.
Артынан Еділден соң Нарынды алды,
Тоғайдың ағаш, қамыс, талын да алды.
4-топ.
Замана, қауіп етем, қырланғаннан,
Қазақты айналдырды Сырды алғаннан.
Ақыртып асау таудай Орал суы,
Кешегі Бекқожа мен Тұрланды алған.
2-тапсырма. «Тізбектеу» әдісі арқылы шығарма үзінділерімен жұмыс жасалады.
1. Оқушыларға «Сарыарқа» өлеңінің мәтіні беріледі.
2. Топтың әр мүшесі өзіндік зерттеу объектісін таңдап алады.
3. Нысан туралы ақпарат жинақталады.
4. Топ мүшелері ақпаратпен алмасады.
5. Негізгі ұғымдар мен тізбектер талданады.
6. Есте сақтау үшін ортақ кесте, сызба жасалады.
7. Зерттеу жұмысының ортақ нәтижесін рәсімдейді.
8. Зерттеу нәтижесін ұсынады.
Зерттеу объектісі:
 Сарыарқа табиғатының суреттелуі.
 Қазақ батырларының тарихы.
 Отарлау. Жұт қоянның әсері .
 Ұлттық құндылықтардың суреттелуі.
3-тапсырма. «Рефлексиялық эссе» әдісі
Оқушылар келесі сөйлемдерді жалғастыра отырып, «Тізбектеу» әдісі арқылы орындаған тапсырма бойынша туындаған ойларына кері байланыс эссесін жазады:
- Алдымен біз былай ойладық...
- Одан кейін мына проблемаға тап болдық...
- Проблеманы шешу үшін біз ... жасадық.
- Бұдан біз ... көрдік.
- Демек, бұл мынаны ... білдіреді
- Сонымен біз ... деген шешімге келдік.
Топтық бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
М.Мөңкеұлының «Сарыарқа» өлеңінен алынған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады. әдебиеттегі құндылықтарды жазады
жаттаған үзінділердегі құндылықтармен байланыстырып, ой қорытады
зерттеу объектісін таңдап алады
нысан туралы ақпарат жинақтайды
топта ақпаратпен алмасады
негізгі ұғымдар мен тізбектерді талдайды
ортақ кесте, сызба жасайды
зерттеудің ортақ нәтижесін рәсімдейді
зерттеу нәтижесін ұсынады
тапсырма бойынша туындаған ойларына кері байланыс эссесін жазады.....


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇
  • Автор: Umit
  • 1 515



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі