Академик Қаныш Сәтбаев № 4 (3 сынып, III тоқсан, 6 бөлім)

 Академик Қаныш Сәтбаев № 4 (3 сынып, III тоқсан, 6 бөлім)

Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім Атақты тұлғалар
Сабақ тақырыбы: Академик Қаныш Сәтбаев № 4
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
3.3.5.1* сөздіктер мен анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу және оны алу
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
3.2.3.1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Оқыған мәтін мазмұнын түсінеді, мұғалімнің қолдауымен ақпаратты табады, сұхбаттасын түсінеді.
Оқушылардың көпшілігі:
Тақырып бойынша ақпараттарды іріктеп, кестеге түсіреді, диалогке қатысады
Оқушылардың кейбірі:
Тақырыпқа қатысты өз бетінше ақпараттарды іріктейді, сұхбатқа түсу барысында басқалардың ойын толықтырады.
Сабақ барысы: Тілді жаттықтыру: Ойын «Жылы жүрек»
Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісіне 2 cөзден ғана тұратын жақсы тілек айту керек. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. Мысалы: Мейірімді бол! Әдепті бол! Сыпайы бол! немесе Жалқау болма! Тәртіпсіз болма! Ұқыпсыз болма!
Үй тaпcырмаcын «Aшық микрoфoн» әдici aрқылы текcеру. Бірнеше оқушы Ы.Алтынсариннің «Кел, балалар, оқылық» атты өлеңін жатқа айтады.
Өткен сабақпен байланыстыратын сұрақтар:
- Ы.Алтынсарин кім?
- Ы.Алтынсарин ұстаз ретінде не істеді?
Ой шақыру.
Оқушылар сабақтың тақырыбын суреттер, бейнеролик арқылы анықтайды.
Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстыру.
- Қосымша ақпараттарды іріктеп, кестеге түсіремін;
- Тақырып бойынша диалогке қатысамын.
Мағынаны тану
(МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту: ғалым, зерттеу
Сөздерді суреттері, түсінік беру арқылы меңгерту.
Ғалым
Ғалым – оқыған, оқымысты адам.
Зерттеу – оқып білу
Оқушылар сөз орамдары мен сөйлемдер құрастырады.
Ғалым көп кітап оқиды. Ғалым зерттейді. Ғалым білімді болады. Мен ғалым боламын. Қаныш Сәтбаев, Әл-Фараби, Альберт Эйнштейн әйгілі ғалымдар.
Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі.
(Ө) Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді.
Қаныш Сәтбаев Баянауыл ауданы, Павлодар облысында туды. Ол алғашқы геолог-ғалым, академик. Ұлттық Ғылым академиясының тұңғыш президенті болған. Қаныш Сәтбаев Қазақстандағы кен орындарының картасын жасады. Ғалым көп зерттеу жұмыстарымен айналысты. Ғалымның көп еңбектері бар. Ғалымға тұңғыш аспан денелеріне есімі берілген.
(Ұ) Ой қозғау
 Мәтін кім туралы?
 Қаныш Сәтбаев кім?
 Ол қайда туды?
 Қаныш Сәтбаев не жасады?
 Ғалым немен айналысты?
Тірек сөздер: ғалым, зерттеу, тұңғыш, кен орындары, еңбектер.
Дескриптор:
• сұрақтарға жауап береді;
• тірек сөздерді қолданады.
Грамматикалық қоржын
(Ұ, МК) Етістіктің өткен шақ формасы
Мәтіннен өткен шақ тұлғасында тұрған етістіктерді теріп жазады, бірнеше сөйлем құрастырады.
Үлгі: Қаныш Сәтбаев ғалым болған.
Грамматикалық терминдерді қолданбаймыз!!!!
Кері байланыс. Жасыл немесе қызыл түсті стикер қағаздарымен тапсырманы орындаудағы көңіл-күйін білдіреді. Жасыл түс – тапсырма мен үшін қызықты да түсінікті болды, ал қызыл түс – тапсырманы орындау қиындық тудырды. .....


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇
  • Автор: Umit
  • 1 267



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!